Strona głównaRodzinaPrzemoc domowa - nie bądź obojętny

Przemoc domowa - nie bądź obojętny

14 procent Polaków zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku było świadkiem przemocy w rodzinie. Jednakże tylko dwie na pięć osób postanowiło zgłosić ją odpowiednim instytucjom - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW.
Przemoc domowa - nie bądź obojętny [© Dan Race - Fotolia.com] Od stycznia do września w 2014 roku policjanci zatrzymali prawie 10 tys. sprawców czyli o 52 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Zwiększyła się także liczba założonych formularzy „Niebieska Karta”. W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku funkcjonariusze wypełnili 48 093 formularze. To o 11 634 więcej, niż w analogicznym okresie w 2013 roku.

Według danych uzyskanych w badaniach dla MSW:

  • 14 proc. Polaków zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku było w rodzinie. Zdecydowana większość zaobserwowanych przypadków stanowiła o charakterze psychicznym (75 proc.) lub fizycznym (58 proc.). Respondenci najrzadziej deklarowali, że byli świadkami przemocy seksualnej (8 proc.)
  • Tylko dwóch na pięciu świadków przemocy postanowiło zgłosić ją instytucjom lub organizacjom. Ludzie młodzi wyraźnie rzadziej (27 proc.) zgłaszali takie przypadki, niż respondenci w średnim (48 proc.) lub starszym wieku (51 proc.).
  • Świadkowie przemocy najczęściej powiadamiali o niej Policję (60 proc.) i Ośrodki Pomocy Społecznej (35 proc.). Osoby, które nie zdecydowały się zgłosić przypadku przemocy, którego były świadkiem, swoja bierność tłumaczyły brakiem wiary w skuteczność lub zasadność takiej interwencji.
  • Policja (31 proc.) i Ośrodki Pomocy Społecznej (29 proc.) były najczęściej wskazywane przez respondentów, jako instytucje udzielające pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Jednakże co trzeci respondent nie potrafił wymienić ani jednej instytucji czy organizacji.
  • Zdecydowana większość respondentów (95 proc.) jest zdania, że policja powinna sprawdzać każdy przypadek przemocy w rodzinie zgłaszany przez świadka takiego zdarzenia.
MSW przygotowało film obrazujący skutki obojętności na przemoc domową:


Sondaż pt. „Przemoc w rodzinie. Występowanie i częstotliwość zgłaszania " zrealizowany został w dniach 27 - 29 listopada br. metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1000 na zlecenie MSW.Celem projektu było zbadanie zjawiska przemocy w rodzinie w zakresie częstości jej występowania oraz zgłaszania.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:48:20, 04-01-2015 jagoda 19

    Statystyki i liczby to jedno, a rzeczywistość to inna sprawa,u nas w Polsce nie ma dobrych przepisów chroniących ofiary przemocy,a sprawca czuje się bezkarny.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy