Strona głównaRodzinaRodzinny posiłek dobry dla diety

Rodzinny posiłek dobry dla diety

Święta sprzyjają rodzinnym posiłkom i choć bożonarodzeniowy okres nierzadko wiąże się z nadmiernym raczeniem się rozmaitymi smakołykami, generalnie jedzenie wraz z rodziną wspiera zdrową dietę.
© micromonkey - Fotolia.comNajwiększe korzyści ze wspólnych posiłków zyskują najmłodsi. Jeśli chcesz, by wnuki jadły , warto zachęcać rodzinę do wspólnych obiadów, wynika z nowych badań.

Wspólne posiłki sprzyjają diecie

Dzieci, które regularnie jedzą wraz z rodzinami, częściej wypełniają zalecenia WHO co do dziennego spożycia pięciu porcji owoców i warzyw, wynika z brytyjskiego badania opublikowanego w Journal of Epidemiology and Community Health.

Naukowcy przeanalizowali dietę ponad 2 000 londyńskich dzieci ze szkoły podstawowej. Ich rodzice zostali poproszeni o dostarczenie informacji na temat tego, jak często rodziny jadły wspólny posiłek.

Przeciętnie dzieci jadły 10 uncji (3,7 porcji) warzyw i owoców dziennie, ale dziatwa częściej mająca okazję spożywać posiłek z rodzicami, dostarczała sobie większej ilości polecanych przez dietetyków.

W porównaniu do dzieci, które nigdy nie jadały z rodzinami, latorośle jedzące wspólnie z rodzicami dostarczały sobie średnio o 3,4 uncji więcej owoców i warzyw każdego dnia, podczas gdy dzieciaki regularnie jedzące posiłki z rodziną pałaszowały dziennie średnio o 4,5 uncji więcej warzyw i owoców.

Dobry przykład niezbędny

Nawyki żywieniowe rodziców również miały wpływ na dietę latorośli. Przykładowo, dzieci, których rodzice jedli owoce i warzywa codziennie, dostarczały średnio o około 3 uncji więcej tych produktów niż dzieci, których rodzice rzadko sięgali po rekomendowane przez ekspertów produkty.

Okazuje się, że nawyki żywieniowe praktykowane w domu rodzinnym oddziałują na sposób odżywiania kolejnych pokoleń. Jak w wielu innych dziedzinach, „przykład idzie z góry" - to, jak odżywiają się dorośli, jakiego typu posiłki serwują, czy jedzą regularnie, ma niebagatelny wpływ na dzieci i wnuków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy