Strona głównaRodzinaWielka Brytania: więcej dzieci rodzą kobiety po czterdziestce niż młodsze panie

Wielka Brytania: więcej dzieci rodzą kobiety po czterdziestce niż młodsze panie

Późne macierzyństwo jest coraz powszechniejsze. W Wielkiej Brytanii ma miejsce ciekawe zjawisko - dojrzałe panie rodzą więcej dzieci niż młodsze kobiety.
Z danych Office for National Statistics (ONS) wynika, że po raz pierwszy od niemal siedemdziesięciu lat kobiety po czterdziestce częściej zostają mamami niż kobiety w wieku dwudziestu kilku lat. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce tuż po drugiej wojnie światowej w 1947 roku.

Jak podaje ONS, od 1999 roku dzietność młodych kobiet ciagle spada. Opracowująca statystyki dla tej instytucji Elizabeth McLaren powiedziała, że powszechne staje się posiadanie dzieci w starszym wieku. Dane potwierdzają, że trend ten utrzymywał się także w 2015 roku.

Poziom płodności kobiet w wieku powyżej 40 lat wzrósł ponad trzykrotnie od 1981 roku. Chociaż powszechnie wiadomo, że kobiety czekają z znacznie dłużej niż niegdyś, dane te podkreślają, jak bardzo zmieniła się rola kobiet w społeczeństwie w ciągu ostatnich kilku dekad. Średni wiek kobiet po raz pierwszy zostających mamą wyniósł w 2015 roku 30,3 lat.

Według danych ONS w 2015 roku na Wyspach urodziło się 697,852 dzieci, obliczono, że było 15,2 urodzeń na 1000 kobiet w wieku powyżej 40 lat w porównaniu do 14,5 na 1000 kobiet w wieku dwudziestu kilku lat.

W raporcie ONS czytamy, że czynniki wpływające na tę tendencję obejmują: zwiększone uczestnictwo kobiet w i na rynku pracy, rosnące znaczenie kariery zawodowej, wyższe koszty wychowania , niepewność na oraz czynniki mieszkaniowe. Postępy w leczeniu niepłodności, np. zapłodnienie , także miały wpływ na taką zmianę.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy