Strona głównaRodzinaZakupy, jedna z przyczyn... rozwodu

Zakupy, jedna z przyczyn... rozwodu

Pieniądze to jeden z głównych powodów, jakie wskazują małżonkowie, mówiąc o swoich problemach w związku. Okazuje się, że brak akceptacji dla sposobu ich wydawania przez partnera stanowi jeden z głównych czynników rozstania.
Zakupy, jedna z przyczyn... rozwodu [Fot. weerapat1003 - Fotolia.com] Badacze z Kansas State University odkryli, że różne nastawienie do u współmałżonków to jedna z tych rzeczy, które powoduje poważne konflikty. Jeśli jedna osoba uważa drugą za rozrzutną, to związek może być zagrożony.

Odkryto, że to mężowie częściej wywołują konflikt, jeśli uważają, że ich żony za dużo wydają. W przypadku żon, bycie postrzeganymi za rozrzutne, również nierzadko skutkuje awanturami o pieniądze.

Takie zjawisko zostało dostrzeżone bez względu na poziom dochodów małżonków, tzn. nawet w przypadku świetnej kondycji finansowej małżeństwa, jeśli jeden z partnerów jest uznawany przez drugiego za niegospodarnego, istnieje duże prawdopodobieństwo . Co więcej, nie ma znaczenia czy dana osoba w istocie wydaje za dużo, wystarczy, że współmałżonek tak ją postrzega lub po prostu „ma węża w kieszeni" - powód konfliktu gotowy. Przedstawione wnioski wysunięto na podstawie badań z udziałem niemal 700 rodzin.

Jak radzą psycholodzy, pary muszą komunikować się w zakresie finansów, szczególnie na początku małżeństwa. Nie warto myśleć, że magicznie znikną, gdy okoliczności ulegną zmianie. Badanie wykazało, że okoliczności nie stanowiły tu problemu, był nim zaś sposób postrzegania nastawienia współmałżonka do pieniędzy.

O badaniach napisano w Journal of Financial Planning.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy