Strona główna Rodzina Artykuły

Ile lat to za dużo? Ciąża u kobiet dojrzałych

© ktsdesign - Fotolia.comCoraz więcej kobiet czeka nawet do wieku średniego, aby wziąć ślub i mieć dzieci. Nie ma limitu wieku na bycie panną młodą, kiedy jest jednak za późno na zostanie mamą? Nad problemem zastanawiają się redaktorzy wtvr.com.

więcej »

Tęsknota Polek - kuchnia mamy

© Elzbieta Sekowska - Fotolia.comNiedawno obchodziliśmy Dzień Matki. Tradycja składania życzeń rodzicielkom pozostała, ale częściej odbywa się to przez sms lub e-mail, a najchętniej popularyzują wspomniane święto firmy produkujące towary, które mogłyby stać się prezentami z jego okazji. Pewne wzorce i nasze tęsknoty jednak są niezmienne - wśród wielu zmian, nierzadko emancypacyjnych i pożądanych, są także te, za którymi wszyscy tęsknimy - np. za maminą kuchnią.

więcej »

Rodzicielstwo zastępcze - raport Fundacji św. Mikołaja

Rodzicielstwo zastępcze jest najlepszą formą opieki nad dziećmi osieroconymi, głównie ze względu na warunki wychowawcze, które umożliwiają optymalny rozwój i uczą funkcjonowania w prawdziwej rodzinie. Niestety, ta forma opieki rozwija się bardzo powoli.

więcej »

Ucieczka dzieci z domu - dramat rodziców i dziadków

© Andrejs Pidjass - Fotolia.comDo rangi legendy urosły relacje między dziadkami a wnukami. Nierzadko bowiem okazuje się, że dzieci i młodzież obdarzają seniorów dużym zaufaniem opowiadając im o sobie to, co pozostaje sekretem dla rodziców. To sprawia, że dziadkowie mogą niejednokrotnie okazać się „lekarstwem" na problemy wychowawcze.

więcej »

Profesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby

© JPagetRFphotos - Fotolia.comDoświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.

więcej »

Życiowe priorytety a nasze życie codzienne: rodzina niczym telewizja

© vgstudio - Fotolia.comAż 90 procent Polaków jako najważniejszą wartość życiową wskazuje rodzinę. W ciągu dnia koncentrujemy się na niej w podobnym stopniu co na… telewizji. Ponad 70 procent Polaków podobnie często spędza czas z rodziną, co ogląda telewizję.

więcej »

Co robić, by rodzina wielopokoleniowa przetrwała?

© WavebreakMediaMicro - Fotolia.comWielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?

więcej »

Śmierć w rodzinie: jak poradzić sobie z żalem po utracie bliskiej osoby

© itsxtian - Fotolia.com„W jakimś momencie życia każdy z nas traci kogoś bliskiego. To może być rodzic, dziecko, współmałżonek, przyjaciel - nie ma znaczenia wobec żalu, który zawsze towarzyszy takiej stracie", mówi Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com. Niemożność obcowania z drogim krewnym lub przyjacielem sprawia ból i trudne do zniesienia cierpienie. Kuszące okazuje się w takich sytuacjach zaprzeczenie uczucia żalu, bo wówczas - jak nam się wydaje - moglibyśmy uniknąć rozpaczy. A jednak znacznie zdrowiej jest zaakceptować uczucia straty i opuszczenia, aby w sposób świadomy przebyć proces żalu.

więcej »

Komunikacja: Jak porozumieć się ze starszymi osobami

© Sandor Kacso - Fotolia.comJeśli masz rodziców, bądź dalszych krewnych, czy też przyjaciół w sędziwym wieku, z pewnością zauważasz, że w wielu przypadkach komunikacja z nimi jest znacznie utrudniona. Taka sytuacja szczególnie często ma miejsce w przypadku, gdy - w wyniku przewlekłej choroby lub demencji - osoba starsza umieszczana jest w domu opieki, bądź nie może żyć niezależnie korzystając z pomocy odpowiednich służb.

więcej »

Zadbaj o rodziców w podeszłym wieku

© Tyler Olson - Fotolia.comWielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Uniwersytety Trzeciego Wieku Kosciol.pl Pola Nadziei Oferty pracy