Strona główna Rodzina Artykuły

Nowe przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych

© imageegami - Fotolia.comWeszły w życie nowe, ułatwiające załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich i ich rodzin, którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo członkowskie UE lub zamierzają to uczynić.

więcej »

Tego wnukom mówić nie należy. Pięć zakazanych zwrotów

© djoronimo - Fotolia.comSą słowa, które głęboko w nas zapadają i wpływają na sposób postrzegania świata oraz nas samych. Dotyczy to dorosłych, ale w jeszcze większym stopniu dzieci. Warto więc zwracać większą uwagę na rozmowy z wnukami, bo jedne mogą być inspirujące, inne zaś są wręcz emocjonalnie destrukcyjne. Zerknij na tych pięć sformułowań, które czasami wnuki słyszą od babci i dziadków, a nie powinny.

więcej »

NIK: spójna polityka prorodzinna nie istnieje

© Africa Studio - Fotolia.comPolska nie wypracowała całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, koncentrując się jedynie na doraźnych rozwiązaniach - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Nie zostały określone ramy polityki rodzinnej oraz nie sprecyzowano jej celów i powiązanych z nimi działań. Brakuje również analizy osiąganych efektów w powiązaniu z ponoszonymi nakładami. NIK zauważa jednak, że w ostatnich latach pojawiły się w Polsce działania, które mogą stanowić ważne składowe systemu wsparcia dla polskich rodzin.

więcej »

Złote zasady bycia babcią lub dziadkiem

© doble.d - Fotolia.comPodobno relacja między dziadkami i wnukami jest łatwa do zbudowania. Seniorzy nierzadko mają więcej cierpliwości i pobłażliwości dla maluchów niż rodzice. Dzieci zaś z ufnością lgną do dziadków. Właściwie każdy intuicyjnie wchodzi w taką relację i nie trzeba specjalnych pouczeń, by była satysfakcjonująca dla całej rodziny, ale zdarza się, że nestorzy rodu są źródłem niesnasek. Zapytaliśmy więc doświadczonych i szczęśliwych dziadków o zasady, jakimi warto kierować się w kontaktach z wnukami. Okazuje się, że kilka porad powtarza się najczęściej - oto one.

więcej »

Od przyszłego roku bezpłatna pomoc prawna dla seniorów

© Sebastian Duda - Fotolia.comSejm przyjął ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porad w ponad 1500 punktów pomocy będą mogli korzystać seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby korzystające z pomocy społecznej, ofiary przemocy w rodzinie, kombatanci oraz weterani.

więcej »

Bezpłatna pomoc prawna dla seniorów: ustawa już w Sejmie

© George Wada - Fotolia.comSeniorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej informacji prawnej - rządowy projekt ustawy o pomocy prawnej znajduje się już w Sejmie. Jednym z najważniejszych celów nowej ustawy jest wprowadzenie możliwości udzielania nieodpłatnej, profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom o niskim statusie materialnym. Pozwoli to zlikwidować istniejącą obecnie barierę finansową, która uniemożliwia osobom niezamożnym korzystanie z doradztwa prawnego na etapie przedsądowym. Ponadto ustawa zawiera przepisy przewidujące prowadzenie infolinii informacji prawnej.

więcej »

Dzień Matki 2015

© emmi - Fotolia.com26 maja w Polsce przypada Dzień Matki. Obchodzono go po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Dziś należy do najpopularniejszych świąt, związanych z bliskimi osobami. Mimo to coraz częściej brakuje nam czasu, żeby go celebrować.

więcej »

Alimenty: wielomiliardowe długi

© apops - Fotolia.comPrzeciętnie 29.200 złotych jest winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.

więcej »

15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodzin

© Dmitrieva Daria - Fotolia.comDziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin. Święto zostało ustanowione w 1993 roku w celu przypominania i uświadamiania społeczeństwom rozmaitych problemów rodziny - konieczności ich diagnozowania i pomocy w ich rozwiązywaniu.

więcej »

Polacy chcą mieć dzieci, ale ich nie stać

© adrenalinapura - Fotolia.comPolacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Uniwersytety Trzeciego Wieku Kobiety.net.pl Hospicja.pl Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X