Strona główna Rodzina Artykuły

Bezpłatna pomoc prawna dla seniorów: ustawa już w Sejmie

© George Wada - Fotolia.comSeniorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej informacji prawnej - rządowy projekt ustawy o pomocy prawnej znajduje się już w Sejmie. Jednym z najważniejszych celów nowej ustawy jest wprowadzenie możliwości udzielania nieodpłatnej, profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom o niskim statusie materialnym. Pozwoli to zlikwidować istniejącą obecnie barierę finansową, która uniemożliwia osobom niezamożnym korzystanie z doradztwa prawnego na etapie przedsądowym. Ponadto ustawa zawiera przepisy przewidujące prowadzenie infolinii informacji prawnej.

więcej »

Dzień Matki 2015

© emmi - Fotolia.com26 maja w Polsce przypada Dzień Matki. Obchodzono go po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Dziś należy do najpopularniejszych świąt, związanych z bliskimi osobami. Mimo to coraz częściej brakuje nam czasu, żeby go celebrować.

więcej »

Alimenty: wielomiliardowe długi

© apops - Fotolia.comPrzeciętnie 29.200 złotych jest winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.

więcej »

15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodzin

© Dmitrieva Daria - Fotolia.comDziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin. Święto zostało ustanowione w 1993 roku w celu przypominania i uświadamiania społeczeństwom rozmaitych problemów rodziny - konieczności ich diagnozowania i pomocy w ich rozwiązywaniu.

więcej »

Polacy chcą mieć dzieci, ale ich nie stać

© adrenalinapura - Fotolia.comPolacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

więcej »

Opieka nad wnukami (jeśli nie jest zbyt częsta) to korzyści dla umysłu

© photophonie - Fotolia.comDziadkowie zwykle uwielbiają spędzać czas z wnukami. Nierzadko są też nieodzowną pomocą dla zapracowanych rodziców. Dobra relacja międzypokoleniowa obu stronom daje wiele korzyści. Do rozległej ich listy można dopisać zachowanie przez starszych umysłu w dobrej formie.

więcej »

Rodzice po 50-tce... i zazdrosne dzieci

© JackF - Fotolia.comWydaje się być czymś zupełnie naturalnym, że rodzice muszą zmagać się z zazdrością występującą u swoich dzieci. Z drugiej strony, poruszając taki temat mamy na myśli zwykle raczej… kilkulatki. Życie jednak pisze swoje scenariusze – może zatem okazać się, że zazdrosnym dzieckiem jest już dorosły człowiek. Jaki może być przedmiot takiego uczucia i jak sobie z tym wszystkim poradzić?

więcej »

Syndrom pustego gniazda - gdy dorosłe dziecko opuszcza dom

© Schiddrigkeit - Fotolia.comKiedy syn czy córka opuszczają rodzinne gniazdo często w oczy zagląda nam samotność. W rodzinnym zgiełku rozmów i dziecięcych problemów i pytań, nie zauważamy, że nasza więc z parterem słabnie a czasem zupełnie ginie. Gdy dzieci wywiozą ostatnią turę kartonów i pamiątek, stajemy we własnym domu twarzą w twarz naszym partnerem - dziś obcym człowiekiem - lub czasem zupełnie samotni przed szczerym do bólu lustrem.

więcej »

Jaki testament wybrać?

© mapoli-photo - Fotolia.comNadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.

więcej »

Psychologia: czego nauczyliśmy się od rodziców i jak to zmienić?

© dubova - Fotolia.comNa co dzień pracuję z rodzicami i pomagam im radzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowaniem. Razem zastanawiamy się, jak pomagać dziecku w jego trudnościach, szukamy sposobów, żeby wesprzeć je w rozwoju. Bardzo często jednym z tematów naszej wspólnej pracy jest to, czego na temat wychowania i relacji z ludźmi nauczyli się rodzice, kiedy sami jeszcze byli dziećmi.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]


Polecamy Akademia Pełni Życia EWST.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy