Strona główna Rodzina Artykuły

Przemoc w rodzinie powodem do rozwodu

© JPC-PROD - Fotolia.comPolacy coraz częściej akceptują rozwody – wynika z sondażu CBOS. Mimo to, zjawisko nadal budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy rozwodów stanowią jednak już grupę dwukrotnie większą liczebnie niż ich przeciwnicy. Jako argument do wystąpienia o rozwód Polacy najczęściej wymieniają brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków, opuszczenie rodziny oraz alkoholizm męża lub żony.

więcej »

Polki: sfrustrowane żony i matki

©  IMaster - Fotolia.comW ponad dwóch piątych związków sprawowanie obowiązków domowych ciąży wyłącznie na kobietach, które bądź poświęcają się tylko rodzinie, bądź godzą funkcje domowe z zawodowymi – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. To głównie z tej grupy rekrutują się kobiety sfrustrowane swoją sytuacją, najczęściej matki, mieszkanki małych miast, lepiej wykształcone i gorzej sytuowane – odczuwające niedobór czasu na dom, pracę lub deficyt partnerstwa w związku.

więcej »

Jak spędzimy Wielkanoc 2013?

© teressa - Fotolia.comDziewięciu na dziesięciu Polaków planuje spędzić Wielkanoc w gronie rodzinnym. - wynika z badania Ceneo.pl. Na przygotowanie świąt wydamy mniej więcej tyle, co rok temu, a coraz większą popularnością cieszą się prezenty "na zajączka".

więcej »

Teściowa nie taka zła jak ją malują

© Pavel Losevsky - Fotolia.comTeściowa to popularny obiekt żartów. Gdy tylko wspomnimy w towarzystwie o matce naszego małżonka, z pewnością usłyszmy niejeden kawał na jej temat. Niewiele osób jednak wie, że 5 marca obchodzony jest, ustanowiony w latach 80. ubiegłego wieku, Dzień Teściowej. To doskonała okazja, aby sprawić „drugiej mamie” miłą niespodziankę i lepiej się poznać.

więcej »

Długowieczność zawdzięczamy babciom!

© Vanessa van Rensburg - Fotolia.comJak informuje profesor antropologii z Utah University, Kristen Hawkes, to babciom współcześni ludzie zawdzięczają relatywnie długie życie.

więcej »

Solidarność międzypokoleniowa - oparcie w rodzinie

© yarruta - Fotolia.comSolidarność międzypokoleniowa... najbardziej widoczna i najmocniej odczuwalna w rodzinie, która na co dzień stanowi oparcie i daje poczucie bezpieczeństwa. W rodzinie, która kształtuje system wartości, upodobania i sprzyja rozwojowi talentów. Takich rodzin jest na szczęcie wiele. Przykładem niech będzie rodzina Marcina Mrozińskiego, aktora i piosenkarza, który w domu zaczął śpiewać i który we wszystkich momentach swej kariery mógł liczyć na międzypokoleniowy aplauz swych krewnych.

więcej »

Starość oczami Polaków: u siebie, z pomocą bliskich

© DNF-Style - Fotolia.comPrawie trzy czwarte dorosłych mieszkańców Polski myśli o swojej starości – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zainteresowanie tym etapem życia częściej niż inni wyrażają starsi badani oraz, niezależnie od wieku, kobiety. Polacy powszechnie deklarują, że wiedzą, jak chcieliby zorganizować swoje życie na stare lata, kiedy będą potrzebowali pomocy. Większość chciałaby mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z doraźnej pomocy bliskich.

więcej »

Co z kontem bankowym po śmierci właściciela?

© SVLuma - Fotolia.comBardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.

więcej »

Wesele - od dzieci dla rodziców czy od rodziców dla dzieci?

© Kzenon - Fotolia.comJeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zgodnie z tradycją, wesele organizowali dla Młodych rodzice. To oni finansowali wydarzenie, dając swoim dzieciom możliwość hucznego wejścia na nową drogę życia. Bardzo często również pomagali Państwu Młodym w zdobyciu pierwszego mieszkania czy domu. O tym, jak to wygląda dzisiaj opowiada konsultantka ślubna Katarzyna Gajek.

więcej »

CBOS: Przemoc w rodzinie raczej marginalna?

© Monkey Business - Fotolia.comPożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych EWST.pl Umierać po ludzku eGospodarka.pl Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X