Strona główna Rodzina Artykuły

Wesele - od dzieci dla rodziców czy od rodziców dla dzieci?

© Kzenon - Fotolia.comJeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zgodnie z tradycją, wesele organizowali dla Młodych rodzice. To oni finansowali wydarzenie, dając swoim dzieciom możliwość hucznego wejścia na nową drogę życia. Bardzo często również pomagali Państwu Młodym w zdobyciu pierwszego mieszkania czy domu. O tym, jak to wygląda dzisiaj opowiada konsultantka ślubna Katarzyna Gajek.

więcej »

CBOS: Przemoc w rodzinie raczej marginalna?

© Monkey Business - Fotolia.comPożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.

więcej »

Polacy chcą mieć dzieci

© Tatyana Gladskih - Fotolia.comStosunek Polaków do posiadania potomstwa i do pożądanej jego liczby nie zmienia się znacząco. Nadal preferowana jest wizja rodziny z dwójką dzieci, choć rośnie liczba osób pragnących mieć trójkę dzieci - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znaczącym przemianom ulegają role przypisywane małżonkom i partnerom. Zmiany idące w kierunku modelu partnerskiego widać nie tylko w preferencjach, ale również w deklaracjach dotyczących rzeczywistego podziału ról.

więcej »

Teściowa vs. synowa - jaką świekrą nie być...

© diego cervo - Fotolia.comTeściowe są „bohaterkami" tysięcy dowcipów, co świadczy o tym, że ich rola dojrzałych kobiet w rodzinie jest znacząca, a nawet zapewniająca zdrową dynamikę familii. Sposobów na wykonywanie tej funkcji jest chyba tyle, ile osobowości, choć można tu wyróżnić kilka paradygmatów. Najtrudniej, podobno, jest się porozumieć teściowej z synową (i odwrotnie)...

więcej »

Kłopotliwy spadek: jak nie odziedziczyć długów

© Doc RaBe - Fotolia.comSpadek to nie zawsze dobra które spadkobiercy mogą otrzymać po śmierci bliskiej osoby. Po zmarłym możemy otrzymać nie tylko majątek, ale także długi, które uczynią bilans mocno ujemnym. Co zrobić w takiej sytuacji, aby godząc się na otrzymanie spadku, nie wyjść na tym na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle? – radzi ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.

więcej »

Kresowe korzenie Polaków: dziedzictwo niechciane

© auremar - Fotolia.comBlisko co siódmy dorosły Polak ma przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Co trzeci z tej grupy ma krewnych, którzy tam pozostali i mieszkają obecnie na Litwie, Białorusi lub Ukrainie, jednak tylko niespełna co dziesiąty utrzymuje z nimi stały kontakt - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość spośród osób, których przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje robić tego w przyszłości.

więcej »

Babcie i dziadkowie: ważni i potrzebni

©  landd - Fotolia.comDziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wspominając swoje dzieciństwo większość badanych twierdzi, że mieli regularne, bliskie kontakty ze swoimi babciami i dziadkami. Szczególnie często o bliskości i wdzięczności mówią młodzi Polacy, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Dziadkom jesteśmy wdzięczni przede wszystkim za opiekę, wychowanie i okazaną miłość.

więcej »

Przeciw przemocy w rodzinie

© Ned White - Fotolia.comMinister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Karta zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji.

więcej »

Jak pomóc ludziom w żałobie

© Gina Sanders - Fotolia.comŚmierć bliskiej osoby to taki cios, z którym samodzielnie niemal nikt nie potrafi sobie poradzić. W takiej sytuacji rzeczywistość ulega rozpadowi, a żałobnik doświadcza całej galerii często sprzecznych ze sobą, bardzo intensywnych emocji, przeżywa ogromny stres. Przyjaciele i członkowie rodziny chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.

więcej »

Gdy dziecko się rozwodzi

© corinne bertholino - Fotolia.comTaka wiadomość zwykle nie jest wyczekiwana i na ogół reaguje się zaskoczeniem na stwierdzenie własnego dziecka o treści "Mamo, tato, rozwodzę się ze swoim mężem / swoją żoną". Nawet gdy wiesz, że w małżeństwie Twojego dziecka się nie układało, w większości przypadków miałeś cichą nadzieję, że najbliższa Ci osoba nie zostanie wystawiona na tak ciężką próbę i tak głęboki stres.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]


Polecamy Akademia Pełni Życia Kosciol.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Aktywni 50+ Oferty pracy