Strona główna Rodzina Artykuły

Jak pomóc ludziom w żałobie

© Gina Sanders - Fotolia.comŚmierć bliskiej osoby to taki cios, z którym samodzielnie niemal nikt nie potrafi sobie poradzić. W takiej sytuacji rzeczywistość ulega rozpadowi, a żałobnik doświadcza całej galerii często sprzecznych ze sobą, bardzo intensywnych emocji, przeżywa ogromny stres. Przyjaciele i członkowie rodziny chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.

więcej »

Gdy dziecko się rozwodzi

© corinne bertholino - Fotolia.comTaka wiadomość zwykle nie jest wyczekiwana i na ogół reaguje się zaskoczeniem na stwierdzenie własnego dziecka o treści "Mamo, tato, rozwodzę się ze swoim mężem / swoją żoną". Nawet gdy wiesz, że w małżeństwie Twojego dziecka się nie układało, w większości przypadków miałeś cichą nadzieję, że najbliższa Ci osoba nie zostanie wystawiona na tak ciężką próbę i tak głęboki stres.

więcej »

Wakacje - czas spotkań z wnukami

© Ilike - Fotolia.comWakacje to czas spotkań z wnukami. Wiele osób już nie może się go doczekać, szczególnie kiedy ma spędzić z dziećmi dłuższy czas. Jednak, żeby zarówno dziadkowie jak i wnuki miło go wspominały warto się do niego dobrze przygotować.

więcej »

Niedoceniana rola babci

© gb - Fotolia.comWe współczesnym świecie seniorki - babcie są grupą, która ma szczególnie mały wpływ na system wartości i wiedzy przekazywanej dzisiejszym młodym pokoleniom. Rola babci jest zatem bagatelizowana, a jej oparta na długim doświadczeniu, niezwykle wartościowa wiedza nie ma szans dotarcia do młodych osób.

więcej »

Baby boomers aktywnymi dziadkami

© nyul - Fotolia.comPodobnie jak zmianie uległ sposób przeżywania okresu nastoletniego i tzw. kryzysu wieku średniego, modyfikacji uległo doświadczanie czasu, w którym na świat przychodzą wnuki. Amerykańscy baby boomers, tj. pokolenie ludzi urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, redefiniują dotychczasowy modus operandi dziadków.

więcej »

Dziedziczenie ustawowe. Odrzucenie spadku. Niegodność dziedziczenia. Przyrost. Podstawienie

© gunnar3000 - Fotolia.comPowołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Nie oznacza to jednak, że spadek nie może być dziedziczony w całości z testamentu lub z ustawy albo w części z testamentu i w części z ustawy. Sposób dziedziczenia wiąże się z instytucją przyrostu i podstawienia oraz niegodności dziedziczenia.

więcej »

Spadek - pojęcie, otwarcie. Dziedziczenie. Źródła powołania.

© iMate - Fotolia.comŚmierć wywołuje określone skutki w sferze cywilnoprawnej, a więc ma również wpływ na sytuację majątkową innych osób. W wyniku tego, nieuchronnego zdarzenia, możemy stać się podmiotem praw i obowiązków, które niekoniecznie chcemy, albo i nie stać się spadkobiercami takich, które chcieliśmy. Zanim zadecydujemy czy warto dziedziczyć, powinniśmy zapoznać się ze składem majątkowym spadku, czy czasami długi nie stanowią jego większej części.

więcej »

Zachowek - podstawowe informacje

© zimmytws - Fotolia.comZachowek to instytucja, która chroni niektórych spadkobierców ustawowych przed rozporządzeniami testatora dokonanymi albo w testamencie albo jeszcze za życia w charakterze darowizn. Testator może powołać w testamencie do dziedziczenia zupełnie obcą osobę, pomijając najbliższych członków rodziny, albo też wyzbyć się swojego majątku poprzez darowizny dokonane za życia, dlatego prawo zabezpiecza interes najbliższych członków rodziny poprzez zachowek.

więcej »

Testament - podstawowe informacje

© Linda Macpherson - Fotolia.comZadajemy sobie czasami pytanie, po co sporządzać testament. Rzeczywiście także bez jego sporządzenia nasz majątek będzie dziedziczony, ale tylko poprzez testament możemy sami określić krąg spadkobierców, niektórych obciążyć poleceniem, komuś zrobić zapis, a kogoś wydziedziczyć.

więcej »

Rodzina wielopokoleniowa - jak będzie w przyszłości?

Kablonk Micro - Fotolia.com Miliony trzypokoleniowych (i większych) rodzin mieszka pod tym samym dachem. Jak funkcjonują? Opinie na ten temat są rozbieżne, w każdym razie następują znaczące zmiany w tej kwestii. Do niedawna w naszym kraju rodziny wielopokoleniowe były zjawiskiem powszechnym, obecnie zaczyna dominować nowy model - rodziny nuklearne. Jaki wariant zwycięży?

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]


Polecamy Hospicja.pl Pola Nadziei Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy