Strona główna Rodzina Artykuły

Jak mieszkać z dorosłymi dziećmi i nie prowadzić wojny domowej?

© Kurhan - Fotolia.comRelacje między rodzicami a dziećmi zawsze były bardzo delikatną kwestią. Radość z pomyślności swojej rodziny, obserwowanie wzrostu najpierw swoich pociech, a następnie dorastania wnuków od wieków stanowiło wielką wartość we wszelkich religiach i na wszystkich kontynentach. „Synowie twoi jak sadzonki oliwki dookoła twojego stołu (...) oglądaj pomyślność Jeruzalem przez całe swoje życie. Oglądaj dzieci twoich synów", czytamy w Biblii (psalm 128). Każdy pragnie dla swych dzieci szczęścia. Trudniej jest jednak budować je pod wspólnym dachem, gdy dzieciak znacznie podrósł i sam stworzył rodzinę...

więcej »

Opieka nad starszym rodzicem - kilka porad ekspertów

© Tyler Olson - Fotolia.comOpieka nad starszym rodzicem to prawdziwy maraton zarówno fizyczny, jak i emocjonalny - wyzwanie, któremu nie każdy umie lub chce sprostać. Jakkolwiek rzeczywistość się zmienia i profesjonalny „dom opieki" to nazwa, która nie wprawia w przerażenie przedstawicieli młodszego pokolenia, jak to ma miejsce w przypadku frazy „dom starców", to dla wielu osób w podesłym wieku i tak jest złem koniecznym. Zapewne z tego powodu wielu dojrzałych Polaków decyduje się na samodzielną opiekę nad sędziwym rodzicem. Poza tym panuje przekonanie, że członkowie rodziny wykażą się większą troską i zaangażowaniem, niż osoby pełniące funkcje opiekuńcze zawodowo.

więcej »

Bamboccioni, kids-boomerangs, maminsynki - przerośnięte dzieci

© Yuri Arcurs - Fotolia.comMieszkają z rodzicami, mamy sprzątają po nich, zajmują się ich brudną bielizną, prasują, robią kanapki do pracy, gotują obiady, pilnują by wstali wcześnie rano, przynoszą śniadania do łóżka, sprawdzają. Rodzice dają im kieszonkowe na przyjemności. A oni nie chcą się wyprowadzić. Mowa tu nie o nastolatkach czy też niepracujących studentach, ale o „bamboccioni", czyli o „dorosłych dzieciach".

więcej »

„Duże dzieci, duży kłopot” - troski dojrzałych rodziców

Wydaje się, że gdy dzieci opuszczą dom rodzinny, można spokojnie odetchnąć i powiedzieć, że rola rodziców się kończy i czas na wielkie zmiany w sposobie na życie. Tak się jednak nie da. Nie tylko dlatego, że dorosłe dzieci jeszcze nieraz przychodzą po pomoc, porady, a bywa nawet, że ponownie chcą się wprowadzić do swego dawnego pokoju, ale z powodu faktu, że życie dojrzałych pociech wpływa na zdrowie i samopoczucie rodziców.

więcej »

Ile lat to za dużo? Ciąża u kobiet dojrzałych

© ktsdesign - Fotolia.comCoraz więcej kobiet czeka nawet do wieku średniego, aby wziąć ślub i mieć dzieci. Nie ma limitu wieku na bycie panną młodą, kiedy jest jednak za późno na zostanie mamą? Nad problemem zastanawiają się redaktorzy wtvr.com.

więcej »

Tęsknota Polek - kuchnia mamy

© Elzbieta Sekowska - Fotolia.comNiedawno obchodziliśmy Dzień Matki. Tradycja składania życzeń rodzicielkom pozostała, ale częściej odbywa się to przez sms lub e-mail, a najchętniej popularyzują wspomniane święto firmy produkujące towary, które mogłyby stać się prezentami z jego okazji. Pewne wzorce i nasze tęsknoty jednak są niezmienne - wśród wielu zmian, nierzadko emancypacyjnych i pożądanych, są także te, za którymi wszyscy tęsknimy - np. za maminą kuchnią.

więcej »

Rodzicielstwo zastępcze - raport Fundacji św. Mikołaja

Rodzicielstwo zastępcze jest najlepszą formą opieki nad dziećmi osieroconymi, głównie ze względu na warunki wychowawcze, które umożliwiają optymalny rozwój i uczą funkcjonowania w prawdziwej rodzinie. Niestety, ta forma opieki rozwija się bardzo powoli.

więcej »

Ucieczka dzieci z domu - dramat rodziców i dziadków

© Andrejs Pidjass - Fotolia.comDo rangi legendy urosły relacje między dziadkami a wnukami. Nierzadko bowiem okazuje się, że dzieci i młodzież obdarzają seniorów dużym zaufaniem opowiadając im o sobie to, co pozostaje sekretem dla rodziców. To sprawia, że dziadkowie mogą niejednokrotnie okazać się „lekarstwem" na problemy wychowawcze.

więcej »

Profesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby

© JPagetRFphotos - Fotolia.comDoświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.

więcej »

Życiowe priorytety a nasze życie codzienne: rodzina niczym telewizja

© vgstudio - Fotolia.comAż 90 procent Polaków jako najważniejszą wartość życiową wskazuje rodzinę. W ciągu dnia koncentrujemy się na niej w podobnym stopniu co na… telewizji. Ponad 70 procent Polaków podobnie często spędza czas z rodziną, co ogląda telewizję.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Kobiety.net.pl Akademia Pełni Życia Hospicja.pl Oferty pracy