Strona główna Rodzina Artykuły

Bamboccioni, kids-boomerangs, maminsynki - przerośnięte dzieci

© Yuri Arcurs - Fotolia.comMieszkają z rodzicami, mamy sprzątają po nich, zajmują się ich brudną bielizną, prasują, robią kanapki do pracy, gotują obiady, pilnują by wstali wcześnie rano, przynoszą śniadania do łóżka, sprawdzają. Rodzice dają im kieszonkowe na przyjemności. A oni nie chcą się wyprowadzić. Mowa tu nie o nastolatkach czy też niepracujących studentach, ale o „bamboccioni", czyli o „dorosłych dzieciach".

więcej »

„Duże dzieci, duży kłopot” - troski dojrzałych rodziców

Wydaje się, że gdy dzieci opuszczą dom rodzinny, można spokojnie odetchnąć i powiedzieć, że rola rodziców się kończy i czas na wielkie zmiany w sposobie na życie. Tak się jednak nie da. Nie tylko dlatego, że dorosłe dzieci jeszcze nieraz przychodzą po pomoc, porady, a bywa nawet, że ponownie chcą się wprowadzić do swego dawnego pokoju, ale z powodu faktu, że życie dojrzałych pociech wpływa na zdrowie i samopoczucie rodziców.

więcej »

Ile lat to za dużo? Ciąża u kobiet dojrzałych

© ktsdesign - Fotolia.comCoraz więcej kobiet czeka nawet do wieku średniego, aby wziąć ślub i mieć dzieci. Nie ma limitu wieku na bycie panną młodą, kiedy jest jednak za późno na zostanie mamą? Nad problemem zastanawiają się redaktorzy wtvr.com.

więcej »

Tęsknota Polek - kuchnia mamy

© Elzbieta Sekowska - Fotolia.comNiedawno obchodziliśmy Dzień Matki. Tradycja składania życzeń rodzicielkom pozostała, ale częściej odbywa się to przez sms lub e-mail, a najchętniej popularyzują wspomniane święto firmy produkujące towary, które mogłyby stać się prezentami z jego okazji. Pewne wzorce i nasze tęsknoty jednak są niezmienne - wśród wielu zmian, nierzadko emancypacyjnych i pożądanych, są także te, za którymi wszyscy tęsknimy - np. za maminą kuchnią.

więcej »

Rodzicielstwo zastępcze - raport Fundacji św. Mikołaja

Rodzicielstwo zastępcze jest najlepszą formą opieki nad dziećmi osieroconymi, głównie ze względu na warunki wychowawcze, które umożliwiają optymalny rozwój i uczą funkcjonowania w prawdziwej rodzinie. Niestety, ta forma opieki rozwija się bardzo powoli.

więcej »

Ucieczka dzieci z domu - dramat rodziców i dziadków

© Andrejs Pidjass - Fotolia.comDo rangi legendy urosły relacje między dziadkami a wnukami. Nierzadko bowiem okazuje się, że dzieci i młodzież obdarzają seniorów dużym zaufaniem opowiadając im o sobie to, co pozostaje sekretem dla rodziców. To sprawia, że dziadkowie mogą niejednokrotnie okazać się „lekarstwem" na problemy wychowawcze.

więcej »

Profesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby

© JPagetRFphotos - Fotolia.comDoświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.

więcej »

Życiowe priorytety a nasze życie codzienne: rodzina niczym telewizja

© vgstudio - Fotolia.comAż 90 procent Polaków jako najważniejszą wartość życiową wskazuje rodzinę. W ciągu dnia koncentrujemy się na niej w podobnym stopniu co na… telewizji. Ponad 70 procent Polaków podobnie często spędza czas z rodziną, co ogląda telewizję.

więcej »

Co robić, by rodzina wielopokoleniowa przetrwała?

© WavebreakMediaMicro - Fotolia.comWielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?

więcej »

Śmierć w rodzinie: jak poradzić sobie z żalem po utracie bliskiej osoby

© itsxtian - Fotolia.com„W jakimś momencie życia każdy z nas traci kogoś bliskiego. To może być rodzic, dziecko, współmałżonek, przyjaciel - nie ma znaczenia wobec żalu, który zawsze towarzyszy takiej stracie", mówi Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com. Niemożność obcowania z drogim krewnym lub przyjacielem sprawia ból i trudne do zniesienia cierpienie. Kuszące okazuje się w takich sytuacjach zaprzeczenie uczucia żalu, bo wówczas - jak nam się wydaje - moglibyśmy uniknąć rozpaczy. A jednak znacznie zdrowiej jest zaakceptować uczucia straty i opuszczenia, aby w sposób świadomy przebyć proces żalu.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Polecamy Kobiety.net.pl Aktywni 50+ eGospodarka.pl Umierać po ludzku Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X