Porady - pytania i odpowiedzi

2013-01-02 18:50 autor: gosiay

16 832 odsłon

Jak przepisac mieszkanie bez spadku?

Moja mama zmarla 5 lat temu nie zostawiajac testamentu. Mieszkanie w bloku bylo wykupione na wlasnosc przez oboje rodzicow(wspolwlasciciele). Teraz moj tato chce przepisac mieszkanie na mnie. Obecnie ja i tato jestesmy zameldowni w tym mieszkaniu. Mama miala syna z pierwszgo malzenstwa ktory jest niezameldowany w tym mieszkaniu i nie utrzymuje z nami kontaktu przez ostatnie 16 lat. Czy nalezy mu sie czesc mieszkania? Jezeli tak to jak to czy bylaby mozliwosc usuniecia mamy syna z podzialu mieszkania? Prosze o pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2013-01-04 20:16

Serdecznie dziekuje za odpowiedz. Tato sprostowal ze niestety nie jest wspolwlascicielem mieszkania - z czego rozumiem ze kazde z nas ma prawo do 1/3 udzialu. Co do mojego brata, czy jezeli brat przez pierwsze 5 lat od smierci mamy nie dociekal sie podzialu majatku (nie wniosl podania o przydzielenie mu jego czesci) czy w tej sytuacji nie stracil on prawa do jego czesci? Pytam bo myslalam ze sytuacja bylaby podobna jak w przypadku zachowku ktory mozna otrzymac tylko w okresie 5 lat od smierci spadkodawcy. Prosze o sprostowanie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-04 06:05 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jeżeli mama nie pozostawiła testamentu to spadkobiercami ustawowymi mamy są: jej mąż, Pani oraz Pani brat, każdy po 1/3 udziału.

  W skład spadku po mamie wchodzi udział 1/2 we własności mieszkania (co wynika z tego, że mieszkanie wchodziło w skład majątku wspólnego rodziców). To z kolei oznacza, że w chwili obecnej Pani tata ma w mieszkaniu udział 4/6 (1/2 z majątku małżeńskiego), Pani i brat macie udziały po 1/6.

  Brak zameldowania i nieutrzymywanie kontaktów z mamą przez wiele lat nie jest powodem do wykluczenia brata ze spadku.

  Brat nabył (tak jak i pozostali spadkobiercy) spadek w chwili śmierci mamy.

  Gdyby Pani brat:

  1. dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciw spadkodawcy
  2. podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z powyższych czynności
  3. umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez kogoś podrobionego lub przerobionego

   - to możnaby żądać uznania go za niegodnego dziedziczenia. Jeżeli te przesłanki nie zostały spełnione to będziecie Państwo musieli brać pod uwagę Pani brata w dziale spadku.

   

  W chwili obecnej Pani tata może "przepisać" na Panią udział 4/6 (2/3) we własności mieszkania. 

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl zaktualizował/a odpowiedź 2013-01-06 07:52

  Uplyw czasu (np. 5 lat) nie powoduje utraty statusu współspadkobiorcy. Roszczenie o zniesienie współwłasności (dział spadku) nie ulega przedawnieniu. Współwłasność będzie się utrzymywała dopóki nie zostanie zniesiona. Każdy ze współwłaścicieli, w każdej chwili, może złożyć wniosek o zniesienie współwłasności.

  Odnośnie roszczenia o zachowek to termin 5 letni dotyczy wyłącznie przedawnienia tego roszczenia. Nie jest tak, że po 5 latach to roszczenie wygasa.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2012-10-29 18:15 przez boniek650

  dwa mieszkania w jednym jak przepisać jedno z nich??

  Witam
  Moi rodzice są właścicielami mieszkania w kamienicy w skład którego wchodzą dwa osobne mieszkania (kupione jako jedność) Co należy zrobić aby prawnie istniały jako 2 osobne mieszkania i jak jedno z nich przepisać w formie darowizny na syna ( bo jeśli się nie mylę jest to najtańszy sposób)??

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-09-28 14:55 przez txm

  Przepisanie mieszkania na współmałżonka po śmierci jednego z nich

  Po śmierci teścia, teściowa chce przepisac po nim mieszkanie na siebie czy dzieci musza wyrazic na to zgode?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27

  Czy to jest spadek?

  Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-07-30 23:00 przez ala59

  Jak przepisać mieszkanie bez zachowku?

  Jestem bezdzietną wdową i chcialabym zapisać swoje własnościowe mieszkanie swojemu siostrzeńcowi , synowi nieżyjącej siostry w taki sposób aby nikt z pozostalej rodziny (moje pozostałe rodzeństwo i ich dzieci) nie rościli sobie żadnych praw do tego mieszkania, czyli żeby nie mogli ubiegać się o zach...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-01-22 16:37 przez Lilianka2013

  Prawo do spadku

  Moje pytanie jest następujące otóż rodzice chcą zostawić mi w spadku mieszkanie ale mam jeszcze brata z którym nie utrzymujemy żadnych kontaktów i rodzice nie chcą, żeby on miał jakieś prawa do tego. Czy istnieje taka ewentualność, że on będzie rościł sobie jakieś prawa do tego?

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania