Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-21 13:30 autor: mama122

15 760 odsłon

Czy rodzina moze uniewaznic darowizne za opieke?

witam. pochodze z duzej rodziny, moi rodzice kilka lat temu zapisali swoje mieszkanie jednej z moich siostr. nie dawno okazalo sie ze to mieszkanie zostalo zapisane "za opieke" , nasza mama jest po wylewie i potrzebuje pomocy, obdarowana siostra mieszka w innym kraju niz rodzice i nie zamieza wracac aby zajac sie rodzicami. rodzice caly czas wierza ze siostra wroci i z tego powodu nie chca cofnac darowizny. czy po ich smierci rodzina bedzie mogla zadac od obdarowanej uniewaznienia tej darowizny?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-21 14:59 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jak wskazuje art. 899 § 2 Kodeksu cywilnego, Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.


    Ważnym w sprawie jest to, że darczyńca może odwołać darowiznę w ograniczonym przedziale czasowym. Jak bowiem wskazuje art. 899 § 3 KC, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. 

    Bieg wspomnianego terminu rocznego rozpoczyna się od momentu dowiedzenia się o przyczynie odwołania darowizny, a więc powzięcia wiedzy o niewdzięcznym zachowaniu obdarowanego. Jak wskazuje orzecznictwo sądowe, przyjąć należy, że skoro uprawniony przez jeden rok darowizny nie odwołuje, to albo obdarowanemu przebaczył, albo nie odczuł, że zachowanie obdarowanego nosi znamiona zachowania niewdzięcznego.

    Jeżeli już w chwili obecnej zachowanie obdarowanej siostry nosi znamiona rażącej niewdzięczności to po upływie roku od chwili kiedy ta rażąca niewdzięczność powstała, ani rodzice - darczyńcy, ani ich ewentualni spadkobiercy nie będą już mogli odwołać darowizny. Ich uprawnienie do odwołania darowizny wygaśnie.

    mama122

    mama122 skomentował/a odpowiedź 2014-01-21 15:08

    czyli rodzina nie moze zmusic w zaden sposob obdarowanej osoby do wywiazania sie z obietnicy danej rodzinie i rodzicom odnosnie opieki? i jesli rodzice nie cofna darowizny rodzina nie moze nic zrobic

    Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl zaktualizował/a odpowiedź 2014-01-23 10:45

    NIewywiązywanie się z moralnego obowiazku pomocy dla darczyńcy może być przesłanką uznania zachowania obdarowanego za rażącą niewdzięczność a to jest przesłanką do odwołania darowizny.

    Odwołać darowiznę może wyłącznie darczyńca. Obowiązek pomocy i wsparcia (który także ciąży na dzieciach wobec rodziców) nie podlega egzekucji.

    Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-02 19:43
    o sankcjach za niewywiązywanie się z obowiązków rodzinnych można przeczytać tu:

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-23 09:49 autor odpowiedzi: bacha52

    Słyszałam że istnieje taka możliwość,należałoby zwrócić się do adwokata.

    Oceń odpowiedź 0 14

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-04 14:59 autor odpowiedzi: Prawnikodpowiada

    Po śmierci darczyńcy/ów darowizny nie będzie można już odwołać. 

    Tak więc rodzina nie będzie mogła odwołać darowizny.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Mój profil

Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania



  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X