Porady - pytania i odpowiedzi

2014-10-20 20:29 autor: amelkasob

14 881 odsłon

Przepisanie mieszkania na wnuczkę

Witam, moja matka ma dwoje dzieci i czworo wnuczat, przepisala swoje mieszkanie jednej wnuczce (od brata), nie informujac mnie o tym. Czy po jej smierci nalezy mi sie jako córce polowe mieszkania? Bardzo prosze o pomoc w sprawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-21 06:12 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli "przepisanie" to darowizna to po śmierci mamy mieszkanie nie będzie wchodziło w skład spadku (bo w chwili jej śmierci nie będzie jej własnością).

    Darowizna na rzecz wnuczki może być doliczona do spadku przy ustalaniu zachowku pod warunkiem, że:

    • wnuczka będzie spadkobierczynią (albo powołaną w testamencie albo jej ojciec w chwili śmierci nie będzie żył) - darowizna będzie uwzględniana przy zachowku niezależnie od chwili jej dokonania

    lub

    • od chwili darowizny do chwili śmierci mamy nie upłynie więcej niż 10 lat, w przypadku kiedy wnuczka nie będzie spadkobierczynią lub uprawnioną do zachowku (nie zostanie powołana do spadku w testamencie lub w chwili śmierci mamy jej ojciec będzie żył)

    Zakładając, że mama nie ma innego majątku i nie będzie go miała w chwili swojej śmierci, a darowizna na rzecz wnuczki będzie doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku a mama za swojego życia nie dokonała innych darowizn doliczanych do spadku, to Pani jako uprawniona do zachowku będzie mogła żądać od wnuczki mamy zapłaty zachowku odpowiadającego wartością 1/4 wartości mieszkania lub 1/3 kiedy w chwili śmierci będzie Pani trwale niezdolna do pracy.

    Jeżeli mieszkanie zostało "przepisane" w ramach umowy o dożywocie to umowa ta nie będzie uwzględniana przy ustalaniu zachowku.

    Na koniec dodam, że mama jako właściciel mieszkania mogła nim swobodnie dysponować i nie musiała, chcąc go zbyć, uzyskiwać na to zgody kogokolwiek, jak również informować o tym fakcie kogokolwiek.

    Podstawowym prawem właściciela jest rozporządzanie rzeczą, w tym jej zbycie. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania