Porady - pytania i odpowiedzi

2017-07-23 16:24 autor: eledand

3 358 odsłon

Czy należy się zachowek.

Przed rokiem,zmarła Mama.Pozostały dorosłe Bliżniaki,dwie Córki.
4 miesiące przed śmiercią Mamy,został na chybcika sporządzone Akt Darowizny.
Nic te Osoby nie wiedzą bo,chroni to PARASOL TAJEMNICY I ZMOWY.
Do dziedziczenia jest to duże gospodarstwo.Nie poinformowano te Osoby wcale.Spadkobiorcy,powiedzieli,tylko  nie macie tutaj nic do szukania bo Pani MM nam to przepisała.Jestem zbulwersowana,takim zachowaniem.
Kontakt Matki z Córkami był dobry i obiecała część tego rozdać na dwoje Dzieci.Niestety.
Potraktowano te Osoby,niesłusznie a wręcz okropnie.CO zrobiś,gdzie udać się i jakie Dokumenty wyciągnąć do wglądu.Zadne sprawy nie toczyły się o  wydziedziczenie bo nie było żadnych podstaw.Pytanie dla tych osób istotne,gdzie do Jakiego Sądu Rejonowego Wydz.Cywilny, udać się;Sąd w miejscu zamieszkania Córek,czy do Sądu gdzie żyła i zmarła Matka.Dzięki za informację dotyczące tej Sprawy i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-07-26 07:59 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Mama dokonując darowizny nie musiała nikogo informować. Mogła też swobodnie dysponować swoim majątkiem.
  Obdarowani odpowiadają za zapłatę zachowku, jeżeli spadkobierczynie ustawowe i uprawnione do zachowku - córki zmarłej, nie otrzymały zachowku w darowiźnie od mamy lub w wyniku spadkobrania.

  Przyjmując, że mama nie dokonywała na rzecz córek darowizn i nie pozostawiła nic w spadku podstawą obliczenia zachowku będzie wartość darowizny, o której mowa w pytaniu.

  Aktualny właściciel jest ujawniony w księdze wieczystej. Warto się zapoznać z jej treścią - będzie w niej ujawniona podstawa wpisu nowego właściciela (informacje o darowiźnie).

  W pierwszej kolejności należy pisemnie wezwać obdarowanych do zapłaty zachowlu. Jeżeli nie zapłacą dobrowolnie pozostanie złożenie w sądzie pozwu o zachowek.

  Właściwym w sprawie zachowku jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy - rejonowy lub okręgowy jeżeli wartość dochodzonego zachowku przekracza 75.000 zł.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-07-26 16:13 autor odpowiedzi: eledand

  Witam Panie Radco.Bardzo dziękuje,ale jeszcze mam kilka drobnych pytań.
  Zajrzymy do Księgi Wieczystej z pomocą Kogoś..
  Potem,tak jak Pan napisał w odpowiedzi,napisać pisemne Wezwanie do zapłaty Kwoty.,należnego Zachowku..
  Kto jest w stanie dalej mnie w tej sprawie dopomóc.W Sądzie druki/??.
  Wiem,tylko tyle że Obdarowani,nie będą chętni  dobrowolnie,cokolwiek im dać.

  Jak wycenić Wartość Zachowku.1/2,1/4 itd.Nie mam,pojęcia,ale wiem że otrzymam od Was dalszą POMOC.
  Pozdrawiam serdecznie...

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2017-07-27 13:01

  Wartość zachowku należy wycenić biorąc pod uwagę wartość spadku z doliczonymi darowiznami. Przyjmując, że mama wszystkie nieruchomości przekazała za życia darowizną (w chwili śmierci nie była właścicielem żadnych rzeczy) to podstawą ustalenia zachowku będzie wartość darowizny. Jeżeli mama zmarła będąc stanu wolnego i miała dwie córki to wartość zachowku należnego każdej z córek to 1/4 wartości darowizny lub 1/3 dla trwale niezdolnej do pracy. Wartość darowanych rzeczy - nieruchomości można ustalić posiłkując się cenami z ogłoszeń sprzedaży, itp. Każda z sióstr występuje odrębnie o należny jej zachowek. Wzory można znaleźć w internecie. Można też (i warto) zwrócić się o pomoc do prawnika. Jeżeli sytuacja materialna uprawnionych do zachowku nie jest dobra można skorzystać z bezpłatnego poradnictwa. Powiaty świadczą nieodpłatne poradnictwo prawne (ale trzeba spełnić przesłanki). Można ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu - wartości dochodzonego zachowku. Można ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych składając odpowiedni wniosek w sądzie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-07-27 13:47 autor odpowiedzi: eledand

  Bardzo a bardzo dziękuję.Staram się dopomóc tym osobom,aby nikt im się do Twarzy bezczelnie nie uśmiechał.Takie jest życie.

  Serdecznie pozdrawiam i życzę Panie Radco,dalszej owocnej pracy w pomaganiu Ludziom.
  eledand zaktualizował/a odpowiedź 2017-08-20 14:58
  Postanowiłam,jeszcze raz dopisać i prosić o Poradę.Osoby które otrzymały ten Spadek to była to "Umowa Dożywocia"  Trwało to 6 m-c przed śmiercią.

  Co mówi na to Kodeks Cywilny.Przepisy powyższe są dość skomplikowane.Mam te numery Ksiąg Wieczystych,pójdę do Sądu Rejonowego...

  Czy warto to drążyć dalej.!..Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X