Porady - pytania i odpowiedzi

2017-09-15 13:44 autor: okast

5 061 odsłon

Komu się należy zysk z wynajmu mieszkania podczas czasowej nieobecności Darczyńcy?

Mam 4 braci. W 2007 roku Rodzice, aktem notarialnym, podarowali mieszkanie jednemu z nich a pozostali otrzymali od niego stosowną rekompensatę.

Po śmierci Ojca, umieściliśmy chorą Mamę w innej miejscowości pod opiekę jej kuzynki.

Uzgodniliśmy wspólnie, że na koszty całodobowej opieki nad Mamą przekazywać będziemy kuzynce ¾ jej emerytury a pozostała kwota stanowić będzie  „kieszonkowe” Mamy.

 Po przeprowadzce Mamy do ww. kuzynki okazało się, że wyposażenie jej łazienki rażąco odbiega od jej potrzeb w związku z czym należało na remont wyasygnować odpowiednie środki pieniężne.

 Od tej pory skończyło się zgodne współdziałanie moje i mojego, dysponującego jej emeryturą i opuszczonym przez nią mieszkaniem, brata na rzecz dobra naszej Mamy.

 Rychło okazało się, że

- na ww. remont brat pożyczył kuzynce pieniądze które zaczął potrącać sobie w 10 ratach z tzw. „kieszonkowego” Mamy,

- 3 pokojowe, w pełni wyposażone, mieszkanie wynajął studentkom,

- w akcie notarialnym sporządzonym za życia Rodziców nie było w ogóle klauzuli o dożyciu co skutkowałoby obowiązkiem z jego strony zapewnienia Mamie godnych warunków egzystencji w nowym miejscu zamieszkania. Brat potraktował tą transakcję jako kupno mieszkania a nie jako akt darowizny.

 Widząc ten stan rzeczy informowałem go kilkakrotnie, że w związku z tym, iż Mama żyje to darowizna ta jeszcze nie została wydana i w związku z tym dochód uzyskany z wynajmu mieszkania nie należy się jemu lecz naszej Matce i powinien być przeznaczony na sfinansowanie ww. remontu oraz na suplementy mogące poprawić stan jej zdrowia. 

W marcu 2015 roku, w związku ze  złym stanem psychicznym naszej Matki, zażądałem by brat wypłacał jej choć część obiecanej na początku kwoty oraz zasugerowałem objęcie Mamy bezpośrednią opieką w jej, przejętym pod wynajem, mieszkaniu w rodzinnym mieście lub umieszczenie jej w domu spokojnej starości, na co wyrażała zgodę.

Prośba moja skutkowała tylko tym, że brat zmniejszył potrącaną jej kwotę zwiększając jednocześnie o parę miesięcy czasokres spłaty rat  udzielonej kuzynce Mamy pożyczki.

W sierpniu br. moja Mama zmarła.

 W związku z powyższym mam pytania.

1.     Czy i do kiedy brat powinien rozliczyć się nami z tytułu pobranych i rozchodowanych przez niego uposażeń emerytalnych Rodziców? Wg. moich wyliczeń pozostało mu parę tysięcy złotych natomiast on twierdzi, że nic mu nie pozostało.

2.     Czy dochód pieniężny uzyskany za życia Darczyńcy z tytułu wynajmu mieszkania należy się Obdarowanemu czy żyjącemu jeszcze Darczyńcy?

3.     Czy czasowa zmiana miejsca zamieszkania przez Darczyńcę mieszkania stanowiącego miejsce jego stałego zameldowania upoważnia Obdarowanego do przejęcia mieszkania a później do dowolnego nim dysponowania?

4.      Czy znajdujące się w mieszkaniu mienie ruchome stanowiące spadek, bez którego wynajem w wyżej opisany sposób mieszkania nie byłby możliwy,  może stanowić podstawę do tego by zażądać  od  Obdarowanego podzielenia się zyskiem z tytułu wynajmowanego za życia Mamy mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-09-15 15:11 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  1. Środki pieniężne należące do matki wchodzą w skład spadku po niej. Problemem może być kwestia ustalenia wysokości tych środków. Tu należałoby dokładniej ustalić stan faktyczny, np. na jakiej zasadzie brat dysponował tymi środkami.
  Skład spadku jest niezbędny do ustalenia wysokości zachowków należnych uprawnionym oraz do dokonania działu spadku.
  2. dochód z najmu mieszkania należał do jego właściciela, a zatem do brata. Darczyńca dokonując darowizny przestał być właścicielem. Własność przeszła na obdarowanego. Darowizna została wykonana w chwili zwarcia umowy najmu.
  3. Własność mieszkania przeszła na obdarowanego w chwili zawarcia umowy darowizny i z tym momentem darczyńca stracił prawo dysponowania tym mieszkaniem.
  4. Korzystanie przez właściciela mieszkania z rzeczy wchodzących w skład spadku może być podstawą do żądania zapłaty wynagrodzenia przez pozostałych współwłaścicieli. Dotyczy to okresu od śmierci spadkodawcy. Wcześniej trudno będzie ustalić, że miała miejsce sytuacja inna niż nieodpłatne udostępnienie tych rzeczy właścicielowi mieszkania (obdarowanemu). Nie ma dowodów, że matka oddała te rzeczy do korzystania obdarowanemu odpłatnie.

  Dodam, że obdarowany nie musiał dawać rodzeństwu żadnej "rekompensaty". Dopiero po śmierci darczyńców po stronie spadkobierców powstało roszczenie o zachowek. Nie można wypłacić zachowku za życia spadkodawcy/darczyńcy.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2017-05-26 22:06 przez Michal1121

  Przepisanie domu porada pomoc ?

  Witam od razu zaczne,moj ojciec zbudowal dom. Jako wlasciciela zrobil swoja matke( moja babcia) ona umarla. Dom dalej jest na nią . ojciec ma 3 braci i siostre. Teraz chcemy przepisac dom na mnie, czyli jego syna. Wiec rodzenstwo ojca musi sie zrzec aby przepisac dom i przepisac to najpierw na mojeg...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2017-05-13 16:04 przez Jagoda1973

  Jak przepisać mieszkanie?

  Witam mam pytanie dnośnie spadku mieszkania. 6 kwietnia br zmarł mój mąż. Posiadaliśmy mieszkanie spółdzielcze właśnościowe, była to własność współmałżeńska. Mamy jedną córkę. Mąż nie zostawił testamentu. Córka ma jednego syna. Chciałabym przepisać to mieszkanie albo na córkę, albo na wnuka. Gdzie t...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2017-03-13 20:57 przez violkamarkus

  Spłata siostry, gdy żyją rodzice

  Rodzice przepisali na mnie mieszkanie o wartości 120 tys. notarialnie. Siostra otrzymała spłatę. równowartość połow spadku. wszystko notarialnie. sęk w tym że pieniądze dali jej rodzice z własnych,, zaskórniaków". z mojej kieszeni nic nie wyszło. tak było ustalone. teraz nagle Tata twierdzi, że sios...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2017-02-02 13:29 przez archivario

  Zachowek dla rodzeństwa

  Czy jeśli o zachowek wystąpi jedna osoba z rodzeństwa sąd będzie rozpatrywał tylko jej sprawę czy orzeknie również o prawie do zachowku dla pozostałych uprawnionych (innymi słowy czy o zachowek musi każdy wystąpić sam osobiście czy jak zrobi to jedna osoba to sąd przyzna wszystkim)? Czy do zachowku ...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2017-01-14 22:11 przez Simona

  Darowizna a zachowek

  Moja Mama przepisała mieszkanie w całosci na moją siostrę. Niedawno zmarła. Siostra do tej pory nie pokazała mi notarialnie sporządzonego dokumentu darowizny / nie umiem tego nawet nazwać fachowo ?. Co mam zrobić jesli ona nie chce mi tego pokazac? jak uzyskać zachowek ? nic nie wiem .Z tego co mówi...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania