Senior.pl - aktywni w każdym wieku


Porady - pytania i odpowiedzi



2014-01-29 16:36 autor: Zenon69

1401 odsłon

Od ilu lat dzieci mogą same chodzić do szkoły?

Kategoria: Dzieci i wnuki

Mam już trochę dość chodzenia po 10 letniego wnuczka.

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-29 16:44 autor odpowiedzi: Kormoran

    To zależy od decyzji rodziców,opiekunów.Teoretycznie dziciom do 15 roku życia należy zapewnić opiekę,tak stanowi kodeks.

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj

  • 2014-01-29 17:19 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

    Paragrafy nie regulują sprawy dokładnie --jest w nich informacja, że należy dzieci ponizej 15roku życia otoczyć opieką i troską. To tyle jeśli chodzi o prawo- proszę zapytać- jak ten problem rozwiazuja rodzice innych dzieci. Może ktores dziecko wraca z rodzicem tą samą drogą i warto zapytać czy nie mogliby wracac we trójkę. Znaczenie ma także jak daleko jest do szkoły, czy są tam niebezpieczne ulice itd

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj

  • 2014-01-29 17:40 autor odpowiedzi: Kormoran

    Paragrafy są dokładne,tylko odbiegają od rzeczywistości i mało kto zastanawia się nad nimi.Paragraf dotyczący tego problemu cytuję"Art. 210. § 1. Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§ 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć osoby określonej w § 1, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Art. 9. § 2. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.§ 3. Sprawca ponosi surowszą odpowiedzialność, którą ustawa uzależnia od określonego następstwa czynu zabronionego, jeżeli następstwo to przewidywał albo mógł przewidzieć."Ale życie jest życiem i na codzień nie zastanawiamy się nad tym.Może czas zmienić nieżyciowy paragraf

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj

  • 2014-01-29 18:25 autor odpowiedzi: Asiaczek31

    Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, że istnieją takie paragrafy. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym do którego roku życia córki będę jej towarzyszyć w drodze do szkoły. Jeśli istnieje na to paragraf, to myślę że co drugi rodzic ponosiłby z tego tytułu konsekwencję prawne, bo na prawdę bardzo rzadko widuję tak duże dzieci z rodzicami... Spójrz Zenonie na to w ten sposób, że wnuk sam w końcu powie "Dziadku dziś wracam do domu sam" Myślę, że tu wszystko zależy od dziecka i w jakim stopniu mu ufamy... widocznie rodzice chłopca nie ufają mu na tyle aby mógł sam wracać ze szkoły do domu.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj

  • 2014-01-30 22:02 autor odpowiedzi: Eska1954

    Uważam,że dziesięcioletnie dziecko powinno sobie spokojnie poradzić z powrotem ze szkoły.Ja swoje wnuki odbierałam  tylko w pierwszej klasie,a w drugiej rodzice pisali oświadczenie,że będą  wracały same.Na pewno zależy to od odległości,rozgarniecia i odpowiedzialności dziecka.Była jedna zasada-po lekcjach prosto do domu.Myśle,że żadne paragrafy nie załatwią sprawy.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj

  • 2014-02-18 20:22 autor odpowiedzi: LECHO

    zależy od tego jaka to jest odległość pomiędzy domem a szkołą,

    zależy od tego- w jakim stopniu dziecko jest samodzielne, odpowiedzialne- bo dzieci jak wiadomo- rozmaicie się rozwijają.

    zależy od tego, jak dziecko nas słucha- czy jest uczulone na przestrogi rodziców, czy też jest buntownikiem,

    zależy od możliwych niebezpieczeństw na trasie ze szkoły do domu

    trzeba się więc solidnie, indywidualnie zastanowić, przemyśleć- czy nasz 10-latek może już samodzielnie wracać po lekcjach do domu.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj

  • 2014-02-18 20:36 autor odpowiedzi: anatol61

    Oczywiście zależy to od odpowiedzialności dziecka,a ostateczną decyzję podejmują rodzice.Zgadzam się jednakże z kormoranem że w świetle prawa obowiązują nas dość sztywne przepisy.Wszystko jest dobrze jeżeli nie przydarzy się coś przykrego.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

Mój profil

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi

Np. emerytura, ZUS | popularne tematy

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dzieci i wnuki

Eksperci radzą

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X