Porady - pytania i odpowiedzi

2012-04-22 01:08 autor: STEPIL12.la@wp.pl

20 274 odsłon

Zasiedzenie mieszkania lokatorskiego

Czy przez zasiedzenie mieszkania lokatorskiego -staję sie współwłascicielem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-04-23 06:16 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Zasiedzenie to nabycie własności.

    Obawiam się jednak, że osoba, która była najemcą lokalu i np. płacił czynsz nie ma szans na uznanie, że nabył własność lokalu przez zasiedzenie.

    Według art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze.
    Zgodnie z § 2 art. 172 KC, po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.



    Aby nastąpiło zasiedzenie nieruchomości należy posiadać nieruchomość, a posiadanie to musi mieć charakter posiadania samoistnego.


    Art. 336 KC wskazuje, iż posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
    Biorąc pod uwagę powyższy przepis należy wskazać, iż posiadanie samoistne ma miejsce wówczas, jeżeli posiadacz włada nieruchomością tak jak właściciel. Posiadacz samoistny jest zatem osobą, która korzysta z rzeczy w taki sposób jakby była jego własnością. Również otoczenie musi odbierać taką osobę jak właściciela danej rzeczy.

    Jeżeli ktoś płaci czynsz to nie ma szans na uznanie go za posiadacza samoistnego - osoba, która czuje się jak właścicicel nie płaci czynszu jak najemca.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-15 14:18 autor odpowiedzi: Ewuncja

    To bardzo cenna dla mnie porada, choć nie ja zadawałam pytanie.

    Zastanawiam się więc dalej, co zrobić, żeby zostać najemca mieszkania spółdzielczego-lokatorskiego, w którym mieszkam od przeszło 25 lat, płace czynsz w imieniu zmarłych członków mojej rodziny, ale nie mam tutaj meldunku. Tu urodziły się moje dzieci, tu je wychowywawałam. Jestem samotną matką z 3 córkami i naprawdę nie mam się gdzie podziać, jesli spółdzielnia mnie eksmituje. Czy jest jakakolwiek nadzieja na uregulowanie prawne mojej sytuacji?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-25 20:49 autor odpowiedzi: smiling

    Nie ma takiej możliwości   Zasiedzenie może dotyczyć tylko takiej nieruchomości, która może być przedmiotem własności. Nie można  nabyć przez zasiedzenie nieruchomości wyłączonej przez ustawę z obrotu cywilnoprawnego albo jeżeli nabycie własności wymaga zgody (zezwolenia) organu administracji publicznej.”

    Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest wyłączone z obrotu cywilnoprawnego – tj. „niezbywalne”

    Ocena odpowiedzi 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2018-08-11 03:11 przez kuwaka

    Zasiedzenie mieszkania przez jedno z dzieci spadkodawcy.

    Bardzo proszę o poradę.  Od kiedy należy liczyć czas zasiedzenia mieszkania własnościowego po rodzicach przez moją siostrę, w nim mieszkającą - czy od czasu śmierci (w 1998r.) spadkodawcy, który był do śmierci w tym mieszkaniu zameldowany,  czy od czasu sprawy spadkowej, która odbyła się dopiero kil...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-04-03 11:51 przez ja.zbigniew

    Współwłasność mieszkania po rozwodzie

    Jedynym składnikiem majątkowym rozwiedzionych rodziców jest własnosciowe mieszkanie. Nie było podziału majątku. Czy decyzje w zakresie sprzedaży,wydzierżawienia lub przepisana dzieciom tego mieszkania/lub jego częsci/ rodzice mogą podejmować oddzielnie czy też decyzja musi być wspólna.

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-07-30 19:18 przez markus-arek

    Darowizna mieszkania a prawa wynikające ze służebności

    Witam moja mama pare lat temu przepisała mi mieszkanie zastrzegła sobie służebność osobistą polegającą na prawie poruszania sie po całym mieszkaniu teraz stwierdzila że weżmie slub i sprowadzi do domu faceta czy może to zrobić mimo że to ja jestem właścicielem mieszkania?

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-07-12 14:14 przez kometa2

    Kto ma płacić za mieszkanie?

    Mój były mąż wyprowadził się do innej kobiety z naszego wspólnego mieszkania. Kto ma opłacać czynsz? Jeśli ja, to dlaczego mam płacić za cudzą własność (nie moją połowę)? uprzejmie prozę o odpowiedź eksperta KLS

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-07-04 14:41 przez Barbara Turon

    Jak wykazać faktyczną własność majątku?

    Jestem mężatką od 4 lat w chwili obecnej chcę wnieść pozew o rozwód. Razem z mężem dwa lata temu kupiliśmy samochód marki opel vektra. Aby nie ponosić wysokich kosztów opłat samochód zarejestrowaliśmy na ojca małżonka, a współwłaścicielem został mąż. Samochód służył mi do jazdy do pracy. W chwili ob...

    kategoria: Prawo cywilne

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania