Porady - pytania i odpowiedzi

2012-10-24 23:07 autor: Monika.T

7 845 odsłon

Czy moje małżeństwo jest ważne i czy istnieją przesłanki do jego unieważnienia?

Witam. Przed ślubem wraz z mężem przystąpiliśmy do spowiedzi, jednak do ślubu przystapiliśmy w grzechu i przyjęlismy Komunię Świetą. Bylismy wtedy młodzi i nie zdawalismy sobie sprawy z wagi tego czynu. Czy jest to przesłanka do unieważnienia małżenstwa lub z tegi powodu małżeństwo koscielne może być nieważne? Od 16 lat jesteśmy po rozwodzie cywilnym. Mąż był człowiekiem nieodpowiedzialnym i kompletnie nie nadającym sie do zycia w związku małżeńskim i rodzinie. Juz po urodzeniu syna zorientowałam się, że tak jest, ponieważ zamiast odebrać mnie ze szpitala wyjechał do kolegów i wrócił po kilku dniach. Ze szpitala odebrali mnie rodzice. Przez cały czas nie było go w domu, nie interesował się mną ani dziećmi, zaniedbywał obowiązki, dochodziło do sytuacji, że kiedy miał zostać w domu z nami, wyskakiwał przez balkon, żeby wyjść z domu. Wolał siłownię i kolegów. Był nieodpowiedzialny, pojawiły sie długi i problemy finansowe, nie podejmował pracy, żylismy na utrzymaniu moich rodziców, w końcu wyjechał i przez rok nie dawał znaku zycia. Z dziećmi kontaktuje się sporadycznie i to tylko wtedy, kiedy naciskam ja lub moi rodzice.To tylko kilka przykładów, a mogłabym je mnożyć. Czy istnieją przesłanki do unieważnienia slubu koscielnego. Jaka  jest droga tego procesu? Pozdrawiam. Monika

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-10-27 15:45 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    samo przystąpienie do Komunii Św. w stanie grzechu nie jest przesłanką do stwierdzenia nieważności związku, po opisie jednak P. małżeństwa proponowałabym prowadzenie procesu z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie mężczyzny, ową niezdolność winna P. już ukazać w okresie przedślubnym. Nie wykluczam innych przyczyn prawnych.

    Co do samego procesu - to polecam artykuły pisane przeze mnie, a opublikowane na łamach Internetu.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania