Porady - pytania i odpowiedzi

2016-03-14 13:59 autor: kara

4 703 odsłon

Czy istnieją przesłanki aby uznać małżeństwo za nieważne?

Mam pytanie odnośnie zawartego małżeństwa przez moją siostrę.Otóż, jej wybraniec po ślubie pragnął rozwoju osobistego, kupował sobie coraz to inne gadżety, inwestował w siebie, robił kursy i zapisał się na studia, nie myślał o dobru swojej żony, o stworzeniu rodziny, tylko o sobie.Na wielokrotne prośby mojej siostry skierowane do niego, stwierdził, że nie tak wyobrażał sobie związek, że się chyba pomylił, po czym po 9 miesiącach od slubu, zostawił ją i teraz żąda kategorycznie rozwodu. Siostra jest załamana, niedawno straciłyśmy mamę, a tu taki problem.Siosra dodała, że przez cały okres trwania małżeństwa współżyli tylko raz, on cały czas zasłaniał się zmęczeniem, frustracją, niechęcią.Czy w tej sytuacji istnieją przesłanki do unieważnienia małżeństwa, jeżeli tak to jak to przeprowadzić, mąz siostry nie odbiera telefonów, nie chce rozmawiać, a ja martwię się o jej stan psychiczny.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-14 14:26 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani,
  radzę, aby Siostra Pani zbadała sprawę pod kątem wszystkich tytułów prawnych. Zwykle podejmuję taki kontakt osobiście ze Stroną, czyli innymi słowy: nie rozmawiam nt. małżeństwa Strony z Osobami, które jednak mogą być Świadkami. Skoro Pani dysponuje taką wiedzą, od razu powiem, iż dobrze byłoby, aby została Pani w procesie Świadkiem. Natomiast odnośnie Pani zapytania zapraszam już do kontaktu ze mną przez Pani Siostrę.

  Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-17 14:28 autor odpowiedzi: Kancelaria Prawa Kanonicznego

  Witam Panią , Pani siostra jak najbardziej ma podstawy do starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, należało by jeszcze zbadać okres przed ślubny ale wstępnie można stwierdzić iż są ku temu podstawy.

  kara skomentował/a odpowiedź 2016-03-18 11:28

  Dziękuję, przekażę siostrze, myślę, że będzie to jakaś pociecha w tym pechowym dla niej okresie.Serdecznie pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-19 12:06 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Trzeba też jasno uczynić rozróżnienie pomiędzy motywami/przesłankami, aby starać się o przeprowadzenie procesu o nieważność małżeństwa a szansą na wyrok pozytywny.
  Uszanowanie!

  kara skomentował/a odpowiedź 2016-03-19 17:50

  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania