Porady - pytania i odpowiedzi

2018-10-17 15:32 autor: Kobra1993

2 106 odsłon

Ślub po rozwodzie

Dzień dobry, Pani doktor czytałem w internecie Pani rózne wypowiedzi na temat rozwodów i ewentualnego ślubu w kościele protestanckim i dlatego pozwolilem sobie do Pani napisać z prośbą o wyjaśnienie mi jednej kwestii mając nadzieję na pomoc. Jestem katolikem. Kilka lat temu ( jakieś pięć lat) wziąłem rozwód cywilny. Dwa lata temu poznałem kobietę która jest protestantką. Ma kilkuletnią córkę i jest wolnego stanu. Pragnę nadmienić, iż od przynajmniej rozwodu nie chodzę do swojego kościoła a rozmowy z obecną partnerką na temat jej religii przybliżyły mnie do zmiany myślenia w tym temacie. Proszę mi powiedzieć czy mogę wziąć ślub kościelny ze swoją partnerką w jej kościele? Czy powod mojego rozwodu ma wplyw na to czy mozemy wziac ślub?   Moj rozwod byl wynikiem zdrady mojej zony. A w efekcie tego faktu w chwili zlosci i chyba na zlosc mijej bylej zonie poszedlem do lozka z inna kobieta ( nic do niej nie czujac)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-10-17 15:43 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowny Panie,sytuacja Państwa wygląda tak: gdy Pańska Narzeczona nigdy nie miała zawartego małżeństwa (nawet w formie tylko cywilnej), zaś Pan miał wcześniej zawarty tylko ślub cywilny, i jest po rozwodzie, to może Pan wziąć ślub kościelny w Kościele Katolickim. Owszem, sytuacja wcześniejszego związku Pańskiej Narzeczonej zostanie na pewno wzięta pod uwagę w KK, ale - jak pisałam - nie powinno być problemu z legalizacją Pana związku w Kościele Katolickim. Gdy dokona Pan zawiązania węzła w Kościele Narzeczonej to Pana małżeństwo nie będzie ważne w KK (też nie wchodzę w szczegóły).

  Odnośnie Kościoła Protestanckiego, nie będę wchodziła w szczegóły, gdyż Kościół Ten ma swoje własne prawo, ale dopuszcza się w Tym Kościele rozwody.
  Wszystkiego dobrego dla Państwa!

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-10-17 16:16 autor odpowiedzi: Kobra1993

  Zapomnialem dodac ze mialem slub koscielny nie tylko cywilny. moge wziac rozwod koscielny?

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2018-10-17 16:19

  Gdy chce Pan wziąć ślub w Kościele Katolickim winien się Pan starać o orzeczenie nieważności swojego małżeństwa, a wtedy zapraszam już do kontaktu poza Forum. Pozdrawiam!

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania