Porady - pytania i odpowiedzi

2022-08-08 19:09 autor: kometa2

557 odsłon

depresja i ślub

Moja 35-letnia córka znalazła wreszcie mężczyznę, zakochali się w sobie, i ostatnio mi oznajmili, że chc się pobrać, podając datę śolubu. Byłam szczęśliwa! Aż tu nagle młody człowiek ,dotychczas zakochany, powiedział, że nie podpisze jakiegoś dokuementu przedślubnego, ponieważ moja córka bierze leki przeciwdepresyjne. Dodam, że córka ma doktorat, wykłada na wyższej uczelni, świetnie prowadzi samochód, gotuje i jeździ na nartach. Czy jest jakiś dokument przedślubny tego typu? Czy np. schizofrenicy nie mogą się pobierać? Córka bierze leki, ale nic poza tym, nie ma od wielu lat ataków depresji. proszę o poradę, żyję nadzieją na ślub.  Marta

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-08-09 04:27 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam ponownie,
    Pani już postawiła to pytanie wcześniej.

    Warto dodać:
    - na pewno dużo zależy od samego stanu depresji; gdy jest ona lekka - wypowiadam sie jako laik w dziedzinie psychiatrii - to najlepszym potwierdzeniem tego jest chęć do czegoś - w tym przypadku - ślubu;
    - natomiast skoro Narzeczony nie chce, to nie można Go zmusić;
    - schizofrenia również nie wyklucza możliwości zawarcia kościelnego małżeństwa. Prowadziłam wiele spraw, w których orzekano nieważność z tytułu niezdolności psychicznej (w formie właśnie schizofrenii), w których to procesach zapadł wyrok pozytywny, pojawił się tzw. zakaz zawarcia ponownie ślubu kościelnego, ale został on cofnięty; dużą rolę odgrywa wdrożone leczenie.
    Pozdrawiam!

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-08-09 05:54 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Choroba psychiczna jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. 

    Art. 12 §  1 kodeksu rodzinnego wskazuje, że nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.


    Zgodnie z powyższym przepisem każda osoba chora psychicznie powinna wystąpić do sądu o zezwolenie na zawarcie malzenstwa. 

    § 2 art. 12 mówi, że unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.

    W praktyce niewiele osób chorych psychicznie występuje do sądu o zezwolenie na zawarcie małżeństwa. 

    Przepis powyzszy jest od dawna krytykowany przez lekarzy psychiatrów, którzy podkreślają oparcie tego przepisu na przestarzałych poglądach eugenicznych o dziedziczeniu chorób psychicznych oraz jego dyskryminujący charakter. Podnosi się ponadto, że małżeństwo dla tych osób w wielu przypadkach ma walor terapeutyczny.

    Dodać należy, że istnieją różne definicje choroby psychicznej, a sam ten termin jest nieadekwatny.

    Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu dotyczącym art. 12 kodeksu rodzinnego powołał poglądy zaczerpnięte z piśmiennictwa i orzecznictwa, przez choroby psychiczne należy rozumieć psychozy, w których występują „urojenia, omamy, zaburzenia świadomości, silne zaburzenia emocji i nastroju, łączące się z zaburzeniami myślenia i aktywności złożonej”, a przez niedorozwój umysłowy, czyli upośledzenie umysłowe (oligofrenię), rozumie się „zahamowanie lub niepełny rozwój psychiczny charakteryzujący się przede wszystkim niedostatecznym poziomem inteligencji – zdolności poznawczych, mowy, czynności motorycznych i umiejętności społecznych”.

    Są też inne definicje choroby psychicznej, również takie które zaburzenia psychotyczne zaliczają do chorób psychicznych. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania