Strona główna Rodzina Wiadomości

Spadek po nowemu. Zasady dziedziczenia długów

© Aintschie - Fotolia.com18 października 2015 roku wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego, która ograniczy negatywne skutki nabycia zadłużonego majątku. Nowe przepisy sprawią, że spadkobiercy będą mogli spać spokojniej – prawo przewiduje ochronę spadkobierców przed konsekwencjami przejęcia ukrytego zadłużenia.

więcej »

Alimenty dla rodziców

© whitelook - Fotolia.comObowiązek alimentacyjny nie dotyczy wyłącznie rodziców – również dorosłe dzieci mogą zostać zobligowane do utrzymywania ojca czy matki. Wszyscy rodzice, którzy pozostają bez środków do życia, nawet pozbawieni władzy rodzicielskiej, mają prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich dzieci.

więcej »

Darmowa pomoc prawna. Rusza portal informacyjny

fot. http://www.darmowapomocprawna.ms.gov.plOd początku 2016 roku na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. W ponad 1500 punktach na terenie całego kraju m.in. adwokaci i radcowie prawni będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Już teraz Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło portal internetowy z najważniejszymi informacjami na ten temat.

więcej »

Łatwiejszy dostęp spadkobierców do kont osób zmarłych

© Gina Sanders - Fotolia.comSejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.

więcej »

Odszkodowania za błędy medyczne: krótki poradnik

© alexstr - Fotolia.comCo roku rośnie liczba spraw związanych z popełnianymi przez lekarzy błędów. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości pacjentów o przysługujących im prawach w zakresie ubiegania się o odszkodowanie. Stowarzyszenie Primum Non Nocere szacuje, że rocznie w Polsce dochodzi do 20-30 tysięcy błędów spowodowanych przez medyków.

więcej »

Zmiany w prawie o pomocy uprawnionym do alimentów

© whitelook - Fotolia.comUproszczenie procedur administracyjnych i skuteczniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego - takie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.

więcej »

Od jutra pełna elektronizacja w USC. Po akty stanu cywilnego do dowolnego USC

fot. PDOd jutra rejestracja aktów stanu cywilnego będzie się odbywała wyłączanie elektronicznie – w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego. W ubiegłym tygodniu ponad 97 proc. urzędów stanu cywilnego w Polsce pracowało już w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Pozostałe gminy prowadziły jeszcze rejestrację w systemie mieszanym.

więcej »

Niepłodność już jak epidemia

© Photographee.eu - Fotolia.comAlarmująco spada poziom dzietności w Polsce. Według prognoz demograficznych liczba mieszkańców naszego kraju w ciągu 35 lat zmniejszy się o ponad 4,5 miliona. Jedną z przyczyn niekorzystnych zmian demograficznych jest niepłodność. Obecnie problem ten dotyka co roku ok. 1,5 miliona polskich par. Sytuację może zmienić wprowadzenie programu kompleksowego leczenia niepłodności. Tymczasem, z uwagi na brak rozwiązań systemowych, dostęp do usług medycznych tego typu wciąż pozostaje poza zasięgiem większości pacjentów – wynika z raportu pt. „Wspieramy płodność” opracowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności.

więcej »

Za otyłość dzieci odpowiedzialni są dziadkowie?

© Monkey Business - Fotolia.comPrzynajmniej w Chinach - tak wynika z brytyjskich badań.

więcej »

Tysiąc złotych miesięcznie dla wszystkich rodziców

© Arkady Chubykin - Fotolia.comJuż od początku przyszłego roku rodzice otrzymają świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przyjęta przez Sejm czeka teraz na podpis Prezydenta RP.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Aktywni 50+ Kobiety.net.pl Oferty pracy