Porady - pytania i odpowiedzi

2018-02-18 13:31 autor: bogucha

5 402 odsłon

Wypis z aktu notarialnego- następca prawny

Proszę o prawidłową interpretację art.110  paragraf 1 prawa o notariacie:
Czy pojęcie  "następca prawny" odnosi się zarówno do "strony aktu" jak i do "osób, dla których zastrzeżono prawo otrzymania wypisu". Idzie o to, czy pełnoletnie dziecko wydziedziczonej  w testamencie matki może starać się  jako "następca prawny" o wypis testamentu sporządzonego przez dziadka w notariacie. Dziadek przed śmiercią zapisał majątek konkubinie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-19 20:04 autor odpowiedzi: radca prawny Dominik Sęczkowski | www.sslg.pl | prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Dzień dobry,

  w opisany przez Panią wypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 110 § 2 Prawo o notariacie. Zgodnie z tym przepisem wypis aktu notarialnego może być wydany innym osobom niż strona lub osoba, na rzecz której zastrzeżono prawo wydania wypis (lub ich następcy prawni) na podstawie prawomocnego postanowienia sądu. Przepis art. 110 § 1 Prawo o notariacie nie będzie miał zastosowania w opisanej przez Panią sprawie, albowiem osoba wydziedziczona w testamencie nie jest stroną aktu.

  Pełnoletnie dziecko wydziedziczonej w testamencie matki (jako zstępnej spadkodawcy) ma interes prawny, aby żądać wydania wypisu aktu notarialnego obejmującego testament oraz wydziedziczenie.

  Postępowanie sądowe o wydanie wszczynane jest na wniosek, w którym należy opisać dlaczego żąda się jego wydania.

  W razie pytań lub wątpliwości prosze o kontakt.

  Radca prawny Dominik Sęczkowski - prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania