Porady - pytania i odpowiedzi

2014-04-01 19:30 autor: sksylvia

8 787 odsłon

propozycja dla gminy - przejęcie udziałów w mieszkaniu

Witam

Chciałam spytać jak zaproponować Spółdzielni Mieszkaniowej lub Urzędowi Gminy przejęcie 1/3 mieszkania własnościowego.

W skrócie ....

Moja mama wraz z dwójką swojego rodzeństwa odziedziczyli (nabyli z mocy ustawy) prawo do własnościowego mieszkania - kawalerka.
Jeden z trójki spadkobierców nie żyje, zanim zszedł z tego świata narobił gigantyczne długi i rodzinka do 3 pokolenia musiała odrzucić spadek po zmarłym. Jednakże to nie zmienia faktu, że do odziedziczonego mieszkania jest 3 osoby (2 żyją a jeden - zmarły).

Moja mama chciała wszystkim się zając i wyprowadzić sytuację prawną, a później zbyć nieruchomość.
1/3 mieszkania należy do mojej mamy
1/3 nieruchomości przejdzie lada chwile na Urząd Gminy - za długi zmarłego, któremu należała się część mieszkania.
1/3 nieruchomości należy do ciotki

Ciotka jest alkoholiczka na max i nie da się z nią w żaden sposób porozumieć, liczy tylko na pieniądze, których domaga się od mojej mamy.
Żeby tego było mało to w mieszkaniu tym mieszka syn zmarłego (jest zameldowany) i nie płaci żadnych zobowiązań, a mieszkanie kompletnie zdewastował. Nie ma żadnej umowy ani z moją mamą ani z ciotką.
W związku z tym, że żadne prośby i rozmowy z nim nie pomagały - mama złożyła wniosek do sądu o eksmisję lokatora. Długu leniwiec narobił sporo a mojej mamy nie stać na spłatę tych wszystkich zobowiązań, i niby z jakiej strony ma utrzymywać go skoro nierób może iść do roboty i płacić za siebie a nie chlać i rozwalać butelki i puszki po całym mieszkaniu. Chłop 40 lat i tylko na drapane liczy. Na alkohol, papierosy i panienki to kasę ma a na zadłużenie - nie.

Z ciotką mama prawie doszła do porozumienia - gdyż uzgodniły, że ciotka przekaże mamie darowizną swoją część mieszkania a po wszystkim rozliczą się ze sprzedaży. Wszystko byłoby ok - gdyby nie konkubent ciotki, który podpuścił ją, że nie potrzebują przepisywać swojej części na mamę i że sprzedadzą mieszkanie bez udziału mamy.
Nie dali sobie wytłumaczyć, że bez 1/3 mamy i 1/3 która przejdzie na Urząd Gminy nic nie zrobią. Mama zaproponowała, że jak chcą lub jak się boją zaufać mamie - to mama przekaże im swoją 1/3 jako darowiznę i będą dysponować 2/3 lokalu a na dodatek nie będzie ciotka płacić podatku bo to darowizna z siostry na siostrę. Dodała, że nie będzie się domagać niczego ze sprzedaży - bo ona tego nie potrzebuje, a ciotce by się przydało podreperować budżet i wyjść na prostą.
Na miejscu ciotki bez zastanowienia skorzystałabym z propozycji mamy - gdyż ciotka też ma spore długi w spółdzielni i gdyby udało im się doprowadzić sprawę do końca to mogliby sprzedać to mieszkanie i podreperować się finansowo.

Mama chce się pozbyć 1/3 mieszkania, które otrzymała z urzędu. Chciałaby aby Spółdzielnia czy Urząd gminy przejął jej część wartą ok 60 000 zł na poczet powstałych zobowiązań (wynikłych z zamieszkiwania tego niechcianego lokatora, który narobił długi nie płacąc za czynsz) - ok 18 000 zł.

[ porady z tej kategorii ]

Zobacz także


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2015-04-07 14:23 przez elapoznan

  Kaucja za mieszkanie.

  w pazdzierniku 2014 przepisalam na syna mieszkanie kwaterunkowe w Poznaniu,w zwiazku ze stalym wyjazdem za granice.Czy nalezy mi sie zwrot kaucji za to mieszkanie.Syn tez musial wplacic kaucje.

  kategoria: Prawo cywilne

 • Dodano 2013-12-16 15:49 przez sypek9000@wp.pl

  Co zrobić?? - darowizna mieszkania

  witam mam pytanie mieszkanie jest na moja mame i zmarlego tate co musze zrobic aby mama mogla przepisac mieszkanie na mnie ale nie wiem jak to zrobic tata nie zyje a mieszkanie jest na niego i mame a mama chce przepisac je na mnie wspomne ze mam brata co zrobic w tej sytuacji

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-09 16:59 przez maciek2031

  darowizna od babci

  babcia chce podarować mi mieszkanie o wartości okolo 120 tys jak przeprowadzić darowiznę i jakie poniesiemy koszta

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-08 09:35 przez DawidB

  Darowizna mieszkania na syna

  Chciałbym się dowiedzieć kilku spraw ziwązanych z darowizną mieszkania dla mnie (syna).
  Ojciec ma budynek pietrowy w którym na parterze znajduje się piekarnia.
  Góra była kiedyś tylko poddaszem które zaadaptowałem na mieszkanie. 
  Zrobiłem rysunek dźwigłem mury, dach, okna ścianki działowe. Powieżchni...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-04 14:19 przez mania281980

  Wita. Moja mama od 13 lat jest za granicą w Kanadzie, tutaj w Polsce ma swoje własnościowe mieszkanie, które chciałaby przepisać na mnie teraz, żebym mogła je sprzedać. Jak ma to zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia sprawy i gdzie trzeba to załatwić?

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X