Strona głównaRodzinaDziadkowie i wnuki - relacje i przesłania

Dziadkowie i wnuki - relacje i przesłania

Dziadkowie – kochający i kochani, ciepli i wyrozumiali, wybaczający ukochanym wnuczętom nawet największe przewinienia. Wnuki – kochane nawet bardziej niż dzieci, troskliwe i opiekuńcze, dbające o dziadków w zdrowiu i chorobie. Wydawałoby się, że powinny ich łączyć szczególne więzi – takie, jakie niedostępne są nikomu innemu. Jak jest naprawdę, pokazują wyniki badania TNS OBOP „Dziadkowie i wnuki o sobie, wzajemnych relacjach i ludziach starszych” przeprowadzonego dla Forum 50+ seniorzy XXI wieku.
Dziadkowie i wnuki - relacje i przesłania [© Monkey Business - Fotolia.com] W ramach badania przeprowadzono 2000 wywiadów z osobami z dwóch grup wiekowych: 60 – 80 i 15 – 30 lat. Większość ankietowanych posiada wnuki bądź dziadków i kontaktuje się z nimi tak często, jak zechce, niemal jedna piąta chciałaby jednak zwiększyć częstotliwość wzajemnych kontaktów. Ponad 90 proc. badanych spotyka się z wnukami czy dziadkami osobiście, popularną forma kontaktów są także rozmowy telefoniczne. Mimo coraz większego zainteresowania osób starszych nowoczesnymi technologiami rzadko kontaktują się oni z wnukami poprzez maile czy SMS – y.

Obie badane grupy spośród podanych form wspólnego spędzania czasu najczęściej wskazywały rozmowy, spacery i pomoc w pracach domowych (sprzątaniu i gotowaniu). Czasem dziadkowie pomagają wnukom w odrabianiu lekcji, za co wnuki rewanżują się pomocą w nauce języków obcych, obsługi telefonu czy komputera.

Powszechnie uważa się, że najcenniejsze, co dziadkowie mogą przekazać swoim wnukom to doświadczenie i mądrość życiowa. I rzeczywiście: wyniki badania OBOP- u pokazują, że młode pokolenie ceni sobie to, że może dowiedzieć się od dziadków wielu ciekawych rzeczy (mówi o tym 37 proc. badanych młodych ludzi, ale tylko 10 proc. seniorów). Znacznie gorzej wygląda komunikacja „w drugą stronę”: tylko 6 proc. wnuków chce słuchać, jakie problemy mają ich dziadkowie. Starsze pokolenie chyba wyczuwa to nastawienie, bo tylko 6 proc. chce opowiadać wnukom o własnych kłopotach.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć