Strona głównaRodzina26 maja - Dzień Matki

26 maja - Dzień Matki

26 maja każdego roku jest dniem szczególnym. W tym dniu wszystkie mamy mają swoje święto. To prawda, że matkę powinno się kochać stale, jednak w natłoku codziennych obowiązków dzieci często zapominają o okazywaniu wdzięczności i miłości tej jedynej osobie na świecie.
26 maja - Dzień Matki Matka jest najbliższą osobą u progu życia każdego człowieka i na całe życie pozostaje kimś wyjątkowym. To matka wprowadza dziecko w świat wartości, miłości, radości. To ta osoba jest pierwszym świadkiem smutku, bólu, pierwszej i następnej porażki życiowej. Matka ufa, pomaga i wierzy w swoje dziecko. Kształtuje naszą osobowość, uczy, wspiera.

Trochę historii

to święto macierzyństwa i płodnej kobiecości. Święto to posiada bardzo głęboką i sięgającą wiele wieków wstecz tradycję. Już u początków kultury ludów Bliskiego Wschodu oraz basenu Morza Śródziemnego powszechny był kult Bogiń-Matek - symbolu płodności i urodzaju, rodzenia i nowego życia. Podobne elementy kultu można odnaleźć w społęczeństwach na całym świecie.

Jednak tradycja obchodzenia dnia poświęconego konkretnym mamomjest znacznie krótsza. Dzień Matki obchodzono od XVII wieku w Anglii i zwane było “Niedziela u Matki” ("Mothering Sunday"). Dzień ten był wolny od pracy. Zwalniano służbę, aby umożliwić jej złożenie wizyty swojej matce w tym dniu. Tradycją było również składanie Matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy. One w zamian udzielały błogosławieństwa. Około XIX wieku, zwyczaj ten umarł śmiercią naturalną, aby powrócić po zakończeniu II wojny światowej.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie. Dzieci od wielu lat bardzo emocjonalnie podchodzą do tego święta. Przygotowują się do niego bardzo starannie. Każde chce przecież sprawić swojej mamie niespodziankę i wielką radość.

Od lat organizowane są w szkołach podstawowych akademie okolicznościowe, w których dzieci wyrażają swoją wdzięczność matkom, wręczają im kwiaty i prezenty. Coraz częściej też organizuje się w Polsce koncerty, wieczory poezji i inne imprezy, które podkreślają rolę matki w naszym społeczeństwie.

Nie tylko na jeden dzień

Dzień Matki w naszym kraju to czas kiedy króluje za oknami. Ta pora roku nastraja do szczególnego wyrażania miłości i wdzięczności za matczyną dobroć, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Z nim związane są najpiękniejsze, niczym nie zmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości i troski, marzenia i tęsknoty. Wracamy do tych lat często, szczególnie w chwilach trudnych. Szukamy wtedy w pamięci chwil, w których byliśmy najszczęśliwsi i pewni, że nic nam nie grozi, bo matka o wszystkim dobrze wiedziała i chroniła przed trudnościami.

Matka, jak pisali poeci, to najwspanialsze słowo świata, jakie kiedykolwiek zostało wypowiedziane, słowo, które zawiera tyle dobra w sobie, jak żadne inne. Miła, wyrozumiała, serdeczna, święta...

" Matka moja taka święta
że tylko przez skromność
w naszym domu nie czyniła cudów.
Odeszła czuwa nie widzialna
to przecież takie proste
wątpliwości nie ma
Wiadomo - miłość
na śmierć nie umiera "

ks. Jan Twardowski

Miłość matki bezgraniczna i bezwarunkowa, zasługuje na wyjątkową pamięć nie tylko w dniu, który wskazuje kalendarz. Pamiętajmy o naszych mamach, bez względu na to ile sami mamy lat!

Wszystkim Mamom w dniu ich święta życzymy jak najmniej trosk każdego dnia, radości i wdzięczności swoich dzieci.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy