Strona głównaRodzinaDziadkowie na odległość

Dziadkowie na odległość

Babciu przyjedziemy do Ciebie na święta....w 2010 roku. Nie jest to żart. Tak często kończą się rozmowy telefoniczne wnuków z dziadkami. Do niedawna sytuacja, w której dziadkowie mieszkali od wnuków na tyle daleko, by nie mogli się widywać choćby co kilka dni, była raczej rzadka. Obecnie w czasie częstszych przeprowadzek a nawet wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy, model dziadków mieszkających kilkaset kilometrów dalej zdarza się coraz częściej. Jak nie stracić kontaktu z wnukami mieszkając tak daleko od nich?
Dziadkowie na odległość [©  Alexander Raths - Fotolia.com] Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji już nie tylko telefony, ale i internet, e-maile, Gadu-Gadu, Skype oraz inne komunikatory, dzięki którym możemy się nie tylko widzieć z rozmówcą , ale i słyszeć. Dziadkowie muszą jednak pamiętać, że rozmawiać trzeba mieć o czym, dlatego warto zainteresować się jakie wnuk czyta książki, ogląda filmy.

Susan Turner, mieszkanka USA, chociaż mogła pozwolić sobie na codzienne telefoniczne rozmowy z wnukami praktycznie straciła z nimi kontakt, bo.... nie miała z nimi o czym rozmawiać. W końcu wpadłam na pomysł i zaczęliśmy polecać sobie i czytać te same książki – mówi – pomogło, teraz nie ma już między nami krępującej ciszy.

Dla wnuków warto przełamać niechęć do komputerów. Wystarczy nauczyć się obsługi kilku programów oraz internetu, z których dzieci uwielbiają korzystać, a będzie już nie tylko wspólny temat do rozmów, ale i tańszy sposób komunikacji. Nawet gdy dzielą nas z osobą, którą kochamy setki kilometrów można znaleźć sposoby na utrzymanie kontaktów. Dla osób niechętnych nowinkom technicznych zawsze zostają listy, które choć wielu do tego się nie przyznaje cieszą wszystkich.

Takie kontakty są dużo trudniejsze, trzeba włożyć w nie wiele wysiłku, by były nie tylko formalnością, ale i prawdziwą przyjemnością. Warte są jednak tego, bo gdy już wnuki przyjadą na te święta w 2008 roku to nie spojrzą na dziadków jak na obcych staruszków lecz rzucą się im serdecznie na szyje.

Aleksandra Oniszk / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy