Strona głównaRodzinaDzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Historia święta babć i dziadków w Polsce jest dość młoda, miimo że wydaje nam się że obchodzimy je "od zawsze". Pomysł na uhonorowanie babć specjalnym dniem powstał w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka został zapoczątkowany nieco później.
Dzień Babci i Dzień Dziadka Nie tylko Polacy mają swoją tradycję, ale również m.in. Rosjanie, Francuzi, Włosi, Turcy i Amerykanie.

Rosyjski jest bardzo młodą inicjatywą, bowiem powstał w 2009 roku. Francuska tradycja jest już starsza i święto obchodzone jest każdego roku w pierwszą niedzielę marca. W tym specjalnym dniu babcie cieszą się wyjątkowymi przywilejami nie tylko w rodzinnym gronie, bowiem zarówno restauratorzy jak i właściciele sklepów przygotowują dla seniorek zniżki oraz inne niespodzianki. Włosi świętują zarówno dzień babć i dziadków w pierwszą niedzielę października, natomiast Turcy tuż przed świętem zakochanych - 8 lutego. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który wypada po dniu pracy we wrześniu. Jest to święto zatwierdzone przez Kongres i Prezydenta USA od 1978 roku. Na ten wyjątkowy dzień został skomponowany specjalny hymn autorstwa John'a Prill'a pt. „A Song For Grandma and Grandpa", a symbolicznym kwiatem dawanym dziadkom jest niezapominajka.

Tradycja rodzin wielopokoleniowych zanika w obecnej kulturze. We współczesnym świecie, pełnym konsumpcjonizmu i walki o zdobywanie coraz większej ilości pieniędzy, zapominamy o pielęgnowaniu rodzinnych relacji. Dlatego takie specjalne dni są niezbędne, aby na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tym, co w życiu jest istotne. Dzień i Dzień Dziadka to nie tylko okazja do podarowania laurki przez małe dzieci, to również czas w którym młodzi i dorośli powinni upewnić swoich o swoich uczuciach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy