Strona głównaRodzinaEmerytura: ciężki czas dla pokolenia wyżu

Emerytura: ciężki czas dla pokolenia wyżu

Przez dekady Mary Louise Floyd obawiała się wizji przejścia na emeryturę. Wpływ na to mógł mieć fakt, że 43 letnie małżeństwo jej rodziców rozpadło się, kiedy jej ojciec przeszedł w stan spoczynku. To zmieniło sposób, w jaki Mary postrzegała wiek emerytalny. Państwo Floyd byli zdeterminowani, aby uniknąć podobnej sytuacji w ich małżeństwie. Postanowili coś zmienić: ‘Nie zamierzamy postępować w taki sam sposób jak robiły to poprzednie pokolenia’.
Emerytura: ciężki czas dla pokolenia wyżu [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] W czasie gdy pierwsi baby-boomers osiągają wiek emerytalny media nagłaśniają dwie rzeczy. Pierwsza mówi o tym, że to pokolenie odkryje na nowo czas emerytalny. Druga - bardziej przyziemna - czy będą mieli wystarczającą ilość pieniędzy w latach późniejszych?

Wiele raportów mówi o tym, że w tym samym czasie w stan spoczynku odejdą całe pary, nie tylko jeden z partnerów. Temu zjawisku towarzyszą większe nakłady finansowe związane z np. opieką. Kombinacja tych dwóch czynników według socjologów zmieni sposób patrzenia na emeryturę.

Jednocześnie przejście na emeryturę może być trudnym doświadczeniem zwłaszcza dla par, które prowadząc aktywny styl życia, pracując, mijali się w drzwiach i nie spędzali ze sobą zbyt dużo czasu.Czas emerytalny będzie dla nich swoistym wyrokiem na spędzanie całych dni razem.

Floyd mówi, że to będzie ciężki okres, zaczną się rodzić pytania typu, ‘Kim jest ta osoba, za którą wyszłam?’ Zapracowane pary spędzały ze sobą 20 minut dziennie na rozmowie, teraz mają na to 24 godziny na dobę. Małżeństwa stają przed nową fazą, przed swego rodzaju ‘rekonstrukcją’. Dla baby-boomers zaczyna się nowa era.

Rekonstrukcja małżeństwa oznacza wszystko od ustalenia obowiązków domowych na nowo do zawierania nowych przyjaźni. Jeśli chodzi o przyjaźnie to według Maryanne Van Dervelde, która szefuje Instytutowi Dla Emerytowanych w Seattle, to zazwyczaj mężczyźni, którzy nie nawiązali zbyt wielu przyjaźni chcą ograniczać swoich partnerów. Potwierdza to Ron Manheimer z Uniwersytetu Północnej Karoliny, w Asheville. Manheimer mówi, że przyjaźnie zawierane przez mężczyzn mają najczęściej charakter zawodowy. W czasie seminariów większość jego słuchaczy stanowią mężczyźni a głównym tematem ich rozmów jest brak przyjaciół.

Jednakże kobiety uważane za mające większe umiejętności w zawieraniu znajomości też skarżą się na brak kontaktów z kolegami z pracy. Wszystko wskazuje na to, że czas spędzany w domu musi zrekompensować te braki i staje się naprawdę ważny zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Sprawa wspólnego spędzania czasu komplikuje się jeszcze bardziej w związkach gdzie pary unikały rozmów na trudne tematy. Może się okazać, że ta druga połowa nie jest tą połową, z którą jest się gotowym spędzić resztę życia. To może mieć wpływ na wzrost liczby rozwodów.

Obecny sposób spędzania emerytury przez baby-boomers będzie różnić się od czasu emerytalnego ich rodziców. Dominującą różnicą będzie opieka. Baby-boomers przechodzą na emeryturę w czasie gdy ich rodzice są emerytami. Gdy rodzice baby-boomers odchodzili na emeryturę sprawa wyglądała inaczej. Mianowicie dziadkowie dzisiejszych baby-boomers już nie żyli. ‘Młodzi-starzy będą się opiekować starszymi –starymi’. Ponadto baby-boomers mają zazwyczaj rodzeństwo o które też prawdopodobnie trzeba będzie zadbać.

Pokolenie baby-boomers ma też wnuki, które wymagają opieki. Utrzymanie stylu życia klasy średniej wymaga dwóch dochodów a więc często opieka nad wnukami spada na ramiona dziadków.

Inni seniorzy mają dorosłe dzieci, które jeszcze nie opuściły rodzinnego gniazda lub wciąż wracają po nieudanych próbach usamodzielnienia się.

Wszystkie te obowiązki mają poważny wpływ na sposób spędzania wolnego czasu przez seniorów. Większość marzeń i planów rozbija się w starciu z rzeczywistością.

O ile amerykańskie pokolenie II Wojny Światowej miało ten luksus, że mogło powiedzieć, że zostanie w swoim domu aż do śmierci o tyle sytuacja dzisiejszych seniorów wygląda inaczej. Nawet miejsce zamieszkania może się zmienić. Domy, mieszkania to były inwestycje życia. Może się okazać, że trudna sytuacja finansowa zmusza do zmiany mieszkania.

Osoby samotne lub rozwiedzione mogą próbować różnych metod oszczędności. Mogą spędzać np. jeden rok z jednym dzieckiem, drugi z drugim lub np. z rodzeństwem.

Czas emerytury zmienia jak się okazuje światopogląd. Ostatnie sondaże wskazują, że na emeryturze następuje odwrócenie ról. Jest bardziej prawdopodobne, że mężczyźni będą chcieli wykorzystać wolny czas na pogłębienie wzajemnych relacji w czasie, gdy kobiety będą się bardziej angażować społecznie.

Floyd oczekuje, że kobiety pokolenia baby-boomers, które zgrabnie godziły obowiązki domowe z pracą będą siłą napędową reformowania związków małżeńskich.

Jacek Piec / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy