Kiedy dzieci zakładają własną rodzinę, rodzice mają nadzieję, że będą cieszyły się szczęściem i miłością. Widzą siebie w roli dziadków spędzających miłe chwile z rozrabiającymi wnukami, starają się ułożyć dobre relacje z rodziną synowej, bądź zięcia, chcą zaprzyjaźnić się z wybranką/wybrankiem syna/córki. Niestety, coraz częściej wizja ta nie może być zrealizowana, bo znacząca liczba młodych małżonków się rozstaje.
Liczba rozwodów w Polsce nieustannie wzrasta, według danych GUS, w 2006 roku rozstało się 72 tysiące par, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wyniosła niemal 68 tysięcy. Koniec małżeństwa stanowi bardzo trudną sytuację nie tylko dla byłych małżonków i ich potomstwa, przykre chwile przeżywają wówczas również rodzice rozwodników.
Laura Johnson, autorka książki „Strategia rozwodu” („Strategy Divorce”) - owocu trzynastoletniej współpracy z kancelarią adwokacką - opublikowała na łamach strony SmartDivorce.com zbiór podpowiedzi, jak przetrwać czas rozwodu swoich dzieci. Johnson asystowała przy wielu rozprawach z zakresu prawa rodzinnego i jak sama mówi „widziała i słyszała prawie wszystko” .
Oto kilka porad, dla tych, którzy ostatnio usłyszeli od swoich dzieci: „Mamo, tato, rozwodzę się”:
1. Nie angażuj się w rozwód dzieci.
2. Nie proś znajomego prawnika, aby reprezentował syna/córkę.
3. Twój udział w spotkaniach z pełnomocnikiem jest zupełnie zbyteczny.
4. Dbaj, aby rozwód dziecka nie wpłynął negatywnie na twoje relacje z pozostałymi członkami rodziny.
5. Wtrącanie się w kwestie wizyt zięcia/synowej u twoich wnuków doprowadzą do zaostrzenia sporu.
6. Nigdy nie obrażaj, ani nie lekceważ rozwodzących się w obecności ich dzieci.
7. Trzymaj na wodzy swoje instynkty rodzicielskie i staraj się nie wpadać w pułapkę złośliwości. Należy zdać sobie sprawę, ze rozwód, a co za tym idzie, zerwanie więzi rodzinnych są wydarzeniem skrajnie wyczerpującym emocjonalnie i z łatwością mogą doprowadzić do napadów furii, czy awantur.
8. Staraj się być oparciem, podtrzymuj na duchu, ale bądź ostrożny w wyrażaniu opinii.
9. Przykładaj większą uwagę do swoich relacji z wnukami; ich rodzice mogą być tak pochłonięci zawirowaniami w życiu osobistym, że nieświadomie będą zaniedbywać obowiązki rodzicielskie.
10. Pamiętaj, że dotychczasowe życie wnucząt zostało całkowicie zaburzone. Będą się tułać miedzy dwoma domami. Być może będziesz musiał/a specjalnie planować spotkania z wnukami, zamiast cieszyć się jedzonymi wspólnie cotygodniowymi obiadami jedzonymi wspólnie.
11. Jeżeli twoje spotkania z wnukami zostaną w jakiś sposób ograniczone, dowiedz się możliwie jak najwięcej o prawach dziadków w takich sytuacjach i podejmij kroki, aby te prawa wyegzekwować.
12. Wnuki mogą cię teraz bardziej potrzebować. Okaż im zainteresowanie, dzwoń, pisz , spędzaj z nimi jak najwięcej czasu. Bierz czynny udział w ich życiu.
13. W sytuacji, gdy tylko jedno z rodziców otrzymuje pełnię praw rodzicielskich, dowiedz się jak mają wyglądać twoje spotkania z wnukami. Możesz spotkać się z oporem, ansami i podejrzeniami. Z góry zaplanuj jak zamierzasz sobie z nimi radzić.
14. Zaangażuj się w tworzenie nowego „ładu rodzinnego”, który sprawi, że skutki rozwodu będą jak najmniej odczuwalne.
15. W razie gdyby zaistniała konieczność wspólnego zamieszkania, na samym początku jasno ustal zasady, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
Laura Johnson przedstawia również kilka rozwiązań kwestii finansowych i prawnych, ale jak sama mówi, problemy tej natury zawsze wymagają indywidualnej porady fachowca.