Strona głównaRodzinaOpieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta...

Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta...

Młodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Ilość żłobków i przedszkoli jest niewystarczająca, a poza tym niektóre pociechy dość często chorują i wymagają domowej opieki, co z kolei koliduje z zawodowymi obowiązkami rodziców. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza" dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że raczej tak, choć nie może to być „pełnoetatowe zajęcie"...
Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta... [© Schmidt - Fotolia.com] Dziadkowie są świetnymi opiekunami. Mają dużo miłości dla swoich podopiecznych, wykazują cierpliwość nawet większą niż rodzice i z założenia są osobami zaufanymi. Ponadto często podejmują się troski o dzieci nieodopłatnie, podczas gdy znalezienie rzetelnej opiekunki na rynku pracy może wymagać „słonej zapłaty". Słowem, dla świeżo upieczonych rodziców gotowi do pomocy dziadkowie są „na wagę złota". Teraz postanowiono zbadać, jak zajmowanie się wpływa na zdrowie babć.

Australijskie badanie dowodzi, że dla osób w pewnym wieku opieka nad wnukami jest dobra dla zdrowia - pomaga utrzymać formę i ćwiczyć pamięć, dzięki czemu można liczyć na oddalenie rozwoju , w tym . Aby jednak uzyskać taki efekt ochronny, trzeba angażować się w wychowanie wnuków z umiarem. Najlepsze dla samopoczucia seniorów jest sprawowanie opieki raz lub dwa razy w tygodniu. Te panie, które zajmują się pociechami od poniedziałku do piątku, są zmęczone, doświadczają spadku wydajności w i zmniejszenia szybkości procesów umysłowych.

Uczeni przeanalizowali dane z badania Women's Healthy Aging Project z udziałem 120 babć w wieku 57-68 lat. Uczestniczki poddano testom dokładności i sprawności umysłowej. Wyniki pokazały, że babcie, które opiekowały się wnukami raz w tygodniu, uzyskały najlepsze wyniki, te panie zaś, które poświęcały czas wnukom przez pięć dni w tygodniu, wypadły najsłabiej.

Co więcej, babcie najbardziej zaangażowane w opiekę nad dziećmi przyznawały, że są zmęczone i zauważały, że im dłużej wypełniały to zadanie, tym silniejsze odczuwały zmęczenie.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Menopause

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy