Strona g³ównaRodzinaPonad po³owa seniorów pomaga swoim doros³ym dzieciom

Ponad po³owa seniorów pomaga swoim doros³ym dzieciom

Ponad po³owa, bo a¿ 57 procent Polaków po 50. roku wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki. 44 procent osób po piêædziesi±tce przyznaje, ¿e nadal mieszka z nim dziecko lub wnuk – wynika z badania „Polacy 50+ a wsparcie rodziny” przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru D³ugów Biura Informacji Gospodarczej.
¦rednia kwota wsparcia bliskich, jak± przeznaczaj± osoby pokolenia 50+ to 207 z³. Ale 17% ankietowanych dofinansowuje swoje dzieci kwot± do 400 z³ miesiêcznie, a 13% przekazuje potomkom ponad 400 z³. 34 % Polaków 50+ przyznaje, ¿e mieszka z dzieæmi, a 8% z wnukami, co oznacza, ¿e op³aca za nich koszty mieszkania.

– M³odego pokolenia po prostu nie staæ na to, by byæ samodzielnym. Kupno w³asnego mieszkania uniemo¿liwia brak . Niskie zarobki czêsto nie wystarczaj±, by wynaj±æ co¶ dla siebie. Mieszkanie z rodzicami jest dla wielu osób ogromnym wsparciem. Wiadomo, ¿e mama i tata nie zamkn± lodówki, nie od³±cz± pr±du – komentuje Adam £±cki, prezes KRD BIG.

Najczê¶ciej finansowego wsparcia m³odszemu pokoleniu udzielaj± osoby w wieku 55 lat (66%) czyli rodzice 20-30-latków. Ale podobnie czyni niewiele mniejszy odsetek Polaków miêdzy 60 a 70 rokiem ¿ycia. A to oznacza, ¿e 61% seniorów .

Najczê¶ciej swoim dzieciom pomaga co siódmy Polak po 50. mieszkaj±cy na Podlasiu, podobnie jest w województwie Zachodniopomorskim. Najrzadziej m³odszemu pokoleniu pomagaj± mieszkañcy województwa opolskiego (48%) i wielkopolskiego (44%) oraz osoby mieszkaj±ce na wsi i gorzej sytuowane.

– Osoby ¿yj±ce w miastach i aglomeracjach miejskich zarabiaj± wiêcej, dlatego czê¶ciej mog± pozwoliæ sobie na wsparcie bliskich. Polacy 50+ najwiêcej pieniêdzy, bo prawie 900 z³, wydaj± na jedzenie. Bie¿±ce rachunki, komunikacja i koszty leczenia to kolejne 1 000 z³. Je¿eli kto¶ zarabia oko³o 2 tys. z³, a tak czêsto to wygl±da w ma³ych miejscowo¶ciach, to po prostu nie jest w stanie dofinansowywaæ swojego potomstwa – mówi Adam £±cki.

Czê¶ciej pomagaj± swoim bliskim osoby z wy¿szym wykszta³ceniem, ni¿ te z wykszta³ceniem podstawowym. Kwota wsparcia jest równie¿ znacznie wy¿sza. Ma to zwi±zek z wysoko¶ci± zarobków oraz miejscem zamieszkania – ci mieszkaj±cy w mie¶cie zarabiaj± wiêcej. Automatycznie staæ ich na wsparcie swoich dzieci i wnuków.

Okazuje siê, ¿e dotacja w postaci kilkuset z³otych miesiêcznie, czy mo¿liwo¶æ mieszkania z rodzicami, to nie jedyna pomoc oferowana przez Polaków 50+, 11% z nich bierze kredyty dla swoich bliskich. Niestety podpis na umowie czasem wpêdza ich w k³opoty.

– Od kilku lat obserwujemy narastaj±ce zjawisko po¿yczania „na babciê lub dziadka” – dotyczy to zarówno po¿yczek gotówkowych w bankach czy firmach po¿yczkowych, jak i zakupów ratalnych. Renci¶ci i emeryci maj± sta³e dochody, wiêc dla banku s± wiarygodni, w przeciwieñstwie do wnuczka bez zdolno¶ci kredytowej. Seniorzy daj± wiarê m³odszym cz³onkom rodziny, ¿e ci bêd± sp³acaæ d³ug, a potem s± bardzo zdziwieni, kiedy zg³asza siê do nich windykator – opowiada Rados³aw Koñski, dyrektor Departamentu Windykacji z firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Tymczasem w ¶wietle prawa d³u¿nikiem jest ta osoba, która podpisa³a umowê, a nie ta, która wykorzysta³a podwy¿kê. Zatem to od seniorów windykatorzy dochodz± niezap³aconych rat. Z danych Krajowego Rejestru D³ugów wynika, ¿e emeryci s± zad³u¿eni na 2,33 miliarda z³otych i ten wzrós³ przez ostatnie pó³ roku o 280 milionów z³otych.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy