Strona głównaRodzinaProblemy rodzinne niszczą zdrowie - zwiększają ryzyko udarów i bólu głowy

Problemy rodzinne niszczą zdrowie - zwiększają ryzyko udarów i bólu głowy

Okreś świąteczny przed nami, a w związku z nim czekają nas odwiedziny bliższej i dalszej rodziny. Wielu ludzi cieszy się z tego powodu, bo w ciągu roku brakuje czasu na takie spotkania, jeśli jednak familia jest skonfliktowana, wizyty mogą być bardzo destrukcyjne. Okazuje się, że problemy rodzinne nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i są nawet silniejszym czynnikiem kłopotów zdrowotnych niż np. relacje ze współmałżonkiem.
Problemy rodzinne niszczą zdrowie - zwiększają ryzyko udarów i bólu głowy [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Problematyczne relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dalszą rodziną odbiajają się na naszym zdrowiu i to nie tylko tym emocjonalnym, wynika z nowych badań.

Uczeni z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas ostrzegają, że zaburzone rodzinne relacje i niesnaski są jednym z ważnych czynników związanych z chorobami przewlekłymi, od po . „Odkryliśmy, że klimat emocjonalny w rodzinie miał duży wpływ na ogólny stan zdrowia, w tym na rozwój lub pogorszenie stanów przewlekłych, takich jak udar i bóle głowy w ciągu okresu 20 lat", wyjaśnia dr Sarah B. Woods, główna autorka badania. Nowe testy pokazały, że rodzinne problemy mają silniejsze oddziaływanie na zdrowie fizyczne niż stosunki z życiowym partnerem.
Nie oznacza, że nie ma tu znaczenia, nasza hipoteza jest taka, że relacje z członkami rodziny są dłuższe niż te ze współmałżonkami. Poza tym nie da się rozwieść się z rodzicami lub rodzeństwem - mówi dr Woods.
Badania rozpoczęto w 1995 roku i wzięło w nich udział ponad 2800 osób w średnim wieku. Jak ustalono, u osób, które miały trudne relacje rodzinne, rozwinęły się średnio 0,5 do 1 dodatkowej choroby przewlekłej w okresie testów w porównaniu do ludzi, którzy mieli szczęśliwe i stabilne relacje ze swoimi rodzinami.

Im trudniejsze były związki z rodziną, tym więcej chorób przewlekłych odnotowywano. Najczęstsze były tu bóle głowy, udary i .

„W przypadku ludzi, którzy mają już cierpią na jakąś chorobę przewlekłą, negatywny klimat emocjonalny w rodzinie może pogorszyć ich stan zdrowia i odwrotnie, wspierający członkowie rodziny mogą pomóc poprawić wyniki zdrowotne", podsumowuje dr Woods.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Family Psychology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:44:57, 20-01-2020 angela.gonzalez

  Witam Pana / Pani

  Przedstawiam się, że to Mandame, Angela Gonzalez, w ofertach pożyczek między osobami indywidualnymi jest za dużo oszustwa. Ja odwiedziłem stronę ogłoszenia pożyczki między osobą poważną na całym świecie i znałem budzącego grozę pana, pana Iwaniuka Dariusza, który pomaga ludziom, udzielając im pożyczek i który udzielił mi pożyczka w wysokości 8 000, którą muszę spłacić w ciągu 4 lat z bardzo niskim odsetkiem od niego, 3% przez cały okres kredytowania i tam otrzymałem pieniądze bez protokołu. Potrzebujesz kredytu osobistego, bank odmawia udzielenia ci pożyczki, jesteś w dowolnym kraju na świecie, do którego możesz się zwrócić i będziesz zadowolony, ale uważaj na tych, którzy nie lubią spłacać pożyczek. Oto jego
  email: iwaniukdariusz1234@gmail.com.

  WHATSAPP +593 09 863 66 359
  ... zobacz więcej
 • 10:20:15, 23-01-2020 slawek33334

  Przeczytałem każdy wpis w tym wątku i teraz naprawdę wszystko wiem.

  __________________________________________
  Google adwords w Niemczech

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Kobiety.net.pl
 • Umierać po ludzku
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy