Strona głównaRodzinaŚwiąteczne kontakty z bliskimi

Świąteczne kontakty z bliskimi

Prawie 60% Polaków nie spotka się w Święta przynajmniej z jednym z członków najbliższej rodziny. Ze względu na nasilające się zjawisko migracji, odległości, jakie musieliby pokonać Polacy by spotkać się z najbliższymi stają się ogromne. Prawie 80% z nich musiałoby przebyć setki, a ponad ¼ (27%) – wręcz tysiące kilometrów, aby zobaczyć ukochanego członka rodziny lub inną bliską im osobę.
Świąteczne kontakty z bliskimi [© Noam - Fotolia.com] W listopadzie na zlecenie Skype, firma badawcza YouGov przeprowadziła w Polsce badanie opinii publicznej na próbie 1000 dorosłych użytkowników Internetu. Dotyczyło ono sposobu spędzania tegorocznych Świąt oraz komunikowania się z najbliższymi, których nie uda się zobaczyć w tym ważnym dla wszystkich okresie roku. Badanie wykazało, iż blisko połowa ankietowanych na okres Świąt zostanie w domu. 29% respondentów odwiedzi swoich najbliższych w kraju, podczas gdy 8% deklaruje wyjazd za granicę. Międzynarodowe wojaże to domena młodych – blisko co piąty respondent (19%), który na Święta opuszcza nasz kraj to osoba w wieku 18-34.

Mimo iż spędzenie Świąt z najbliższymi to dla większości z nas priorytet, prawie 60% respondentów nie spotka się przynajmniej z jednym z członków najbliższej rodziny. Główne powody to dzieląca ich odległość oraz koszty związane z podróżą. Co więcej, blisko ¾ badanych (74%) nie spotka się przynajmniej z jedną osobą z rodziny, którą chciałaby zobaczyć w tym szczególnym czasie. 25% przebadanych osób chciałoby się spotkać w Święta z najbliższymi przyjaciółmi, ale ze względu na powyższe powody, także nie będzie miało takiej możliwości.

Pozostanie w domu na Święta, bez możliwości spotkania się z najbliższymi, nie oznacza braku kontaktu z nimi. Coraz więcej osób korzysta z nowych technologii, które ułatwiają im usłyszenie i zobaczenie ukochanych osób bez względu na to, gdzie one przebywają. Chociaż telefony komórkowe wciąż plasują się na pierwszej pozycji (80% respondentów deklaruje wykorzystanie komórek do komunikowania się z najbliższymi w Święta), komunikacja internetowa nie pozostaje daleko w tyle. 69% ankietowanych wyśle do rodziny/ przyjaciół e-maile, a aż 58% z nich do przekazania życzeń wykorzysta możliwości komunikatorów internetowych (39% skorzysta z rozmów głosowych i video przez Internet). Mimo że z badania wynika, iż komunikacja internetowa to nadal domena młodych (70% osób w wieku 18-24 i 64% w wieku 25-34 skorzysta z komunikatorów), to okazuje się, że osoby starsze, których bliscy przebywają za granicą, także chętnie sięgają po takie rozwiązania. Według badania, 50% osób w wieku 55-65 skorzysta z komunikatora, aby skontaktować się z najbliższymi w Święta, aż 66% z nich wyśle do nich maila, podczas gdy 45% wykorzysta możliwości rozmów głosowych i video przez internet. Oznacza to, że pomimo dzielącego ich dystansu nadal mogą się z nimi zobaczyć i wziąć udział w ważnych chwilach, takich jak dzielenie się opłatkiem, czy wspólne ubieranie choinki.

„Obserwujemy odejście do lamusa kartki pocztowej, która święciła największe tryumfy wiek temu, łącząc pismo i obraz. Może to oznaczać również rychły kres telefonu stacjonarnego, jaki znamy. Dzieje się tak, ponieważ współczesne media przechodzą okres konwergencji.

Konwergencja oznacza przepływ między różnymi platformami medialnymi i migracyjne zachowania treści medialnej” – powiedział Dr Jacek Wasilewski, medioznawcza z Instytutu Kultury i Komunikowania SWPS i Instytutu Dziennikarstwa UW. „Czynnikiem, który przyspiesza wykorzystywanie komunikatorów jest chęć uczestnictwa w rytuale, jakim są święta. Jeśli co piąty młody człowiek jest z dala od rodziny, a chciałby ją zobaczyć w domu wokół choinki – dzieci, żonę, męża, babcię i porozmawiać ze wszystkimi naraz – dziś ma tę możliwość. Dlatego nie dziwi, że już 39% rozdzielonych najbliższych korzysta z rozmów głosowych i video przez Internet”.

„Święta to tradycja, dlatego spotkania z najbliższymi są tak ważne” – powiedział Mike Bartlett, rzecznik Skype. „To także okazja do tego, aby pokazać oraz powiedzieć rodzinie i przyjaciołom, że nam na nich zależy. Badanie dowodzi, że nie boimy się nowych rozwiązań, które pozwalają nam na „spotkania” z bliskimi. Miejsce pobytu jest coraz mniej znaczącym czynnikiem, a pozostanie w kontakcie nigdy nie było tak proste”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy