Strona głównaRodzinaSzczęśliwe dzieciństwo to lepszy na stan zdrowia w wieku dojrzałym

Szczęśliwe dzieciństwo to lepszy na stan zdrowia w wieku dojrzałym

Beztroskie dzieciństwo spędzone pod opieką kochających rodziców czy dziadków to nie tylko miłe wspomnienia w dorosłym życiu, okazuje się, że ma ważny wpływ na stan zdrowia w życiu dojrzałym.
Szczęśliwe dzieciństwo to lepszy na stan zdrowia w wieku dojrzałym [fot. Pexels z Pixabay]
Dbaj o to, by twoje wnuki były radosne i nie musiały zmagać się ze kłopotami dorosłych. Dobrze przeżyte lata dziecięce zmniejszają stres lub pomagają ludziom dokonywać zdrowych wyborów w późniejszym wieku.

Jak wynika z nowych badań uczonych z Michigan State University, wspomnienia z dzieciństwa o dobrych relacjach z opiekunami wspomagają zdrowie fizyczne i psychiczne. Spokojne wczesne lata życia oznaczają lepszy ogólny stan zdrowia, mniej chorób przewlekłych i niższe ryzyko objawów .

Uczeni przez co najmniej kilka lat monitorowali życie ponad 20 tysięcy osób w wieku powyżej 40 i 50 lat. Jak się okazało, ludzie, którzy w dzieciństwie mogli liczyć na wsparcie rodziców i czuli, że ktoś się o nich troszczy, lepiej się mieli zarówno w sferze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Jak mówią autorzy badań, mogłoby się wydawać, że wraz z czasem wspomnienia z dzieciństwa mają mniejsze znaczenie, ale okazuje się, że w przypadku ludzi dojrzałych ich treść może być dobrym predyktorem fizycznego i . Co istotne, większe znaczenie miały wspomnienia związane z mamą niż z tatą, co - według badaczy - odzwierciedla uwarunkowania kulturowe, zgodnie z którymi to zwykle matki są głównymi opiekunkami małych dzieci.

Dlaczego dobre wspomnienia mogą wpływać na zdrowie? Być może przekładają się na zmniejszenie poziomu odczuwanego , a także wspomagają prowadzenie .

O wynikach badań można przeczytać w magazynie Health Psychology:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy