Strona głównaRodzinaWiek a relacje. Dojrzałe kobiety skierowują większą uwagę na córki niż partnerów

Wiek a relacje. Dojrzałe kobiety skierowują większą uwagę na córki niż partnerów

Młode kobiety są najbardziej zainteresowane relacją z płcią przeciwną, ale po 45 roku życia swoją uwagę skierowują raczej na znacznie młodszą kobietę, czyli córkę. Kobiety mają inną startegię spędzania czasu niż mężczyźni, po latach od znalezienia partnera, skierowują uwagę na córki i ich dzieci.
Wiek a relacje. Dojrzałe kobiety skierowują większą uwagę na córki niż partnerów [fot. Henryk Niestrój z Pixabay]
Międzynarodowy zespół badaczy przez siedem miesięcy analizował liczbę i częstotliwość kontaktów ponad trzech milionow właścicieli telefonów komórkowych. Badacze określili „najlepszego przyjaciela" jako osobę, do której uczestnik najczęściej wysyłał SMS-y lub dzwonił. Z dwóch miliardów połączeń telefonicznych i pół miliona SMS-ów ustalono hierarchię najbliższych ludzi.

Odkryto, że kobiety w wieku powyżej 20 lat spędzają więcej czasu i wysiłku niż mężczyźni na utrzymywaniu bliskich z partnerem. Okazało się, że dla mężczyzn także najczęstszym ‘kontaktem' była partnerka, ale łączność ta była znacznie bardziej stabilna i mniej intensywna niż w przypadku kobiet.

Uczeni wskazują, że kobiety w trzeciej i czwartej dekadzie życia inwestują więcej czasu niż mężczyźni w znalezienie potencjalnego ; ale to intensywne zainteresowanie kończy się w wieku 45 lat. Odkryto, że panie liczące sobie około 60 lat najwięcej czasu poświęcały na kontaktowanie się córkami. W dojrzalszym życiu kobiety częściej miały bliski kontakt z córkami niż z mężami lub synami.

Mężczyźni komunikowali się głównie ze swoimi żonami, a jeśli chodzi o częstotliwość kontaktów z dziećmi, była podobna, bez względu na płeć potomstwa. Kobiety tymczasem okazały się znacznie bardziej stronnicze, jeśli chodzi o utrzymywanie relcji.
- Sugeruje to, że intymna struktura ludzkich sieci społecznościowych jest silniej warunkowana przez interesy kobiet niż mężczyzn - mężczyźni w mniej przemyślany sposób dbają o relacje społeczne, podczas gdy kobiety wiedzą, jakie są ich cele społeczne i je realizują - mówi prof. Robin Dunbar z University of Oxford.
Naukowcy uważają, że po raz pierwszy uchwycili uderzająco różne wzorce zachowań między mężczyznami i kobietami, które odzwierciedlają odmienność strategii społecznych w ciągu naszego życia w wyniku zmiany interesów reprodukcyjnych. Okazało się, że kobiety zmieniają preferencje, inwestując znacznie więcej czasu i wysiłku niż mężczyźni w komunikowanie się z płcią przeciwną, gdy są w wieku rozrodczym. Wydaje się jednocześnie, że mężczyźni są mniej strategiczni w komunikacji z najbliższymi. Autorzy wskazują, że uczeni koncentrują się na męskich więziach w badaniu ludzkiej społeczności, nowe analizy zaś podkreślają znaczenie relacji matka-córka w zrozumieniu, jak ewoluowała struktura społeczeństwa ludzkiego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy