Porady - pytania i odpowiedzi

7 dni temu, 15:17 autor: polalola

227 odsłon

Jaka kwota należy mi się ze spadku po mamie?

Kilka lat temu zmarł mój dziadek do którego należało prawo lokatorskie do mieszkania w którym mieszkał on z 2 dzieci ( ciocia i mama) i wnukami ( ja i moje 2 siostry). Rozumiem, że prawo lokatorskie przeszło na ciocie i mame. Gdy mieszkanie można było wykupić dałam mamie 80 tyś, mieszkanie notarialnie zostało zapisane na ciocie i mame - ponoć tak tylko, mozna to było załatwic. Mama z ciocią zapewniały, że po śmierci mamy mieszkanie będzie moje jak tylko spłacę część pieniędzy siostrom, żeby nie były stratne. W mieszkaniu mieszkałam ja z mamą, to ja za nie płaciłam ( czynsz i pozostale opłaty). 
Mama zmarła. Teraz wszyscy chcą pieniedzy i prawa do mieszkania. Ciocia ma 50% a nam z siostrami należy się po 17%. Ten procent wartości mieszkania to nawet nie jest 80 tysięcy a gdzie odsetki i koszty remontu? 
W zasadzie stracilam tylko pieniądze na których inny zyskali...Młoda byłam, głupia... 
Czy mogę żądać 17% wartości plus tych pieniędzy, za które kupiłam mieszkanie i odsetek?
Czy dalej mogę mieszkać w tym mieszkaniu czy mogę spodziewać się, że skoro mam zbyt mały udział ciotka może mnie wyrzucić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 6 dni temu, 13:09 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Mama i ciotka stały się właścicielkami lokalu. Spadek po Pani mamie nabywa Pani i rodzieństwo po 1/3 udziału (jak rozumiem mama w chwili śmierci nie była w związku małżeńskim).
  Ciotka ma udział 1/2 a Pani i dwie siostry po 1/6.

  Jako współwłasciciel może Pani mieszkać w tym mieszkaniu - każdy ze współwłaścicieli może korzystać z rzeczy wspólnej.

  Może Pani żądać działu spadku po mamie połączonego ze zniesieniem współwłasności a w ramach tego działu spłaty o wartości udziału 1/6 w prawie własnosci mieszkania.

  Jeżeli chodzi o zwrot tych 80.000 zł które dała Pani mamie to jeżeli była to darowizna to nie może Pani żądać zwrotu. 
  Czy jakiś dokument podpisywała Pani kiedy dawała Pani mamie te pieniądze? Zawarto jakąś umowę? 
  To czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy jakie Pani dała mamie zależy od okoliczności sprawy oraz od jakie ewentualnie mogłyby być zgłoszone środki dowodowe. Na pierwszy rzut oka, znając sprawę pobieżnie, można stwierdzić, że odzyskanie pieniędzy byłoby niezwykle trudne. Na pewno się Pani musi liczyć z tym, że nie odzyska Pani tych pieniędzy.

  Na pewno powoływanie się na to, że miała Pani obiecane że mieszkanie po śmierci mamy będzie wyłącznie Pani nie ma sensu - rozporządzać majątkiem na wypadek śmierci można wyłącznie na podstawie testamentu, a takie zapewnienia mamy o jakich Pani pisze nie mogą być uznane za skuteczny testament. 

  Jeżeli chodzi o opłaty za mieszkanie odpowiadają za te opłaty wszystkie osoby zamieszkujące w mieszkaniu. Może Pani żądać zwrotu od pozostałych osób zapłaconych środków.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X