Strona głównaRodzinaWiększa ilość dzieci to słabsze zdolności poznawcze na starość

Większa ilość dzieci to słabsze zdolności poznawcze na starość

Posiadanie trojga lub więcej dzieci może mieć negatywny wpływ na procesy poznawcze w późnym okresie życia. Jak się okazuje, efekt ten jest najsilniejszy w Europie Północnej, gdzie wyższa dzietność zmniejsza zasoby finansowe, nie poprawia natomiast zasobów społecznych.
Większa ilość dzieci to słabsze zdolności poznawcze na starość [fot. Julia Fiedler from Pixabay]
Do tej pory płodności nie badano pod kątem wpływu na zdolności poznawcze w późnym okresie życia. Raczej koncentrowano się na takich czynnikach, jak wykształcenie czy zawód.

- Poznanie czynników, które przyczyniają się do dobrych zdolności poznawczych w późnym okresie życia, ma istotne znaczenie dla zapewnienia pomyślnego starzenia się - szczególnie w Europie, gdzie wielkość rodzin zmalała, a populacje stają się coraz starsze - mówi dr Vegard Skirbekk z Columbia Mailman School. - Zdrowie poznawcze w późnym wieku jest niezbędne do utrzymania niezależności oraz aktywności społecznej i produktywności. Na poziomie społecznym dobre zdolności kognitywne są niezbędne do wydłużenia życia zawodowego i zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej - wyjaśnia dr Eric Bonsang z Université Paris-Dauphine - PSL.

Oceniono, w jakim stopniu posiadanie trojga lub więcej dzieci w porównaniu z byciem rodzicami dwojga dzieci wpływa na procesy poznawcze w późnym okresie życia. Zebrano dane z 20 krajów, w tym z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii oraz Izraela. Uczestnicy mieli co najmniej 65 lat i co najmniej dwoje biologicznych dzieci.

Jak się okazuje, posiadanie trojga lub więcej dzieci w porównaniu z dwojgiem latorośli wiąże się ze słabszymi w późnym okresie życia. Ci ciekawe, taki efekt jest podobny u mężczyzn i kobiet.

Płodność może oddziaływać na procesy poznawcze w starszym wieku na kilka sposobów. Po pierwsze, posiadanie dodatkowego dziecka oznacza zwykle istotne zwiększenie kosztów finansowych, zmniejsza dochód rodziny i nasila ryzyko zejścia poniżej granicy ubóstwa. To zaś obniża standard życia wszystkich członków rodziny i może powodować zmartwienia i niepewność, co może z kolei może osłabiać funkcje poznawcze.

Ponadto posiadanie dodatkowego dziecka jest związane z mniejszym uczestnictwem kobiet w rynku pracy, mniejszą liczbą przepracowanych godzin i niższymi zarobkami. Tymczasem uczestnictwo w sile roboczej - w porównaniu z emeryturą - korzystnie wpływa na poznawcze funkcjonowanie i kobiet, i mężczyzn.

To nie wszystko, posiadanie dzieci może być stresujące, wpływać na zachowania ryzykowne dla zdrowia i niekorzystnie oddziaływać na rozwój poznawczy dorosłych. Rodzice z większą liczbą dzieci mogą odczuwać nasilony , mieć mniej czasu na relaks i rzadziej podejmować stymulujące zajęcia w czasie wolnym. Mogą też krócej sypiać.

- Negatywny wpływ posiadania co najmniej trojga dzieci na funkcjonowanie poznawcze jest równoważne z przyspieszonym o 6,2 lat starzeniem się - zauważa dr Bonsang. Jak się wydaje, zmniejszenie liczby Europejczyków mających troje lub więcej dzieci może przekładać się na lepsze zdrowie poznawcze starszej populacji.

- Biorąc pod uwagę skalę tego efektu, kolejne badania nad poznaniem w starszym wieku powinny uwzględniać płodność jako jeden z istotnych czynników, poza takimi jak wykształcenie, doświadczenia zawodowe, poziom aktywności fizycznej oraz zdrowie psychiczne i fizyczne - wskazuje dr Skirbekk.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy