Strona głównaRodzinaChcesz dłużej żyć? Opiekuj się wnukami

Chcesz dłużej żyć? Opiekuj się wnukami

To, co i tak dziadkowie zwykle lubią robić, czyli opieka nad wnukami, jest nie tylko przyjemnym spsoobem spędzania czasu, ale przynosi zdrowotne korzyści - może przedłużyć życie...
Chcesz dłużej żyć? Opiekuj się wnukami [Babcia i wnuczka, © Sergii Mostovyi - Fotolia.com] Szwajcarscy uczeni odkryli, że dziadkowie, którzy zajmują się , żyją dłużej niż ich rówieśnicy nie sprawujący nad nikim opieki.

Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei ustalili, że skłonność do pomagania innym, choćby jedynie w zakresie wsparcia emocjonalnego, jest właściwym dla człowieka i najprawdopodobniej ma wpływ na .

W 19-letnich badaniach wzięło udział ponad 500 osób w wieku 70-103 lata. Nie uwzględniano danych osób, które były prawnymi lub zajmowały się nimi codziennie. Wzięto pod uwagę seniorów, którzy okazjonalnie byli z wnukami, tych, którzy nie mieli wnuków, ale towarzyszli innym ludziom oraz tych, którzy nie wspierali innych.

Okazało się, że troska o innych daje większe szanse na długowieczność. Ustalono, że dziadków zajmujących się co jakiś czas wnukami żyła po dekadzie od rozpoczęcia badań. Podobnie rzecz miała się z seniorami, którzy wspierali innych członków rodziny. Tymczasem w przypadku osób nie troszczących się o innych, czy nie oferujących pomocy - już po pięciu latach od początku badań połowa z nich nie żyła.

Co istotne, świadczone osobom niebędącym członkami rodziny również miało efekt ochronny. Połowa bezdzietnych seniorów wspomagających innych (choćby emocjonalnie) przeżywała średnio siedem lat, a 50 proc. osób, które nie troszczyły się o nikogo, przeżywało przeciętnie cztery lata.

Według autorów, być może zachowania , najsilniejsze wobec członków rodziny, rozwijały w wyniku procesu ewolucyjnego i mają wpływ nie tylko na sferę zdrowia emocjonalnego, ale także i fizycznego.

Badania przedstawiono w czasopiśmie Evolution and Human Behavior.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X