Strona głównaRodzinaDorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców częściej miewają myśli samobójcze

Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców częściej miewają myśli samobójcze

Rozwód nie jest sprawą małżonków jedynie, ma wpływ na całą rodzinę wywołując stres i problemy natury mentalnej także u innych bliskich. Nowe badania uczonych z Uniwersytetu w Toronto sugerują, że dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców są bardziej narażone na rozważanie samobójstwa, niż ich rówieśnicy z pełnych rodzin.
Jak wynika z artykułu opublikowanego online w czasopiśmie Psychiatry Research, naukowcy zaprosili do badań 6647 dorosłych, z których 695 przeżyło rozwód rodziców przed ukończeniem 18 roku życia.

Badania wykazały, że u mężczyzn z rozwiedzionych rodzin trzy razy częściej pojawiają się myśli samobójcze w porównaniu do panów, których rodzice nie rozwiedli. Kobiety z rozbitych rodzin były o 83 procent bardziej narażone na myśli samobójcze niż ich rówieśnice, które nie doświadczyły rozwodu rodziców.

Jak wynika z badań, mimo że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są narażeni na myśli samobójcze, jedna płeć wydaje się bardziej podatna na rozważanie samobójstwa.

Naukowcy odkryli, że rozwody należą do tak silnych stresorów u dzieci, jak uzależnienie rodziców od narkotyków, bądź alkoholu, doświadczenie przemocy fizycznej, zmaganie się rodziców z bezrobociem. Może powodować występowanie myśli samobójczych wśród dorosłych dzieci obu płci, ale kobiety są mniej na nie podatne.

- Związek między rozwodem rodziców a myślami samobójczymi u mężczyzn okazał się nieoczekiwanie silny, nawet po tym, jak wzięto pod uwagę inne czynniki stresogenne, takie jak status społeczno-ekonomiczny, depresja, odczuwanie lęku - stwierdzają autorzy badań z Uniwersytetu w Toronto.

Dlaczego wpływ rozwodu rodziców może silniej oddziaływać na mężczyzn, nie jest jasne, ale badacze sądzą, że prawdopodobnie wynika to z powodu braku bliskiego kontaktu z ojcem, co często ma miejsce po rozwodzie rodziców.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 22:03:24, 24-06-2018 ~gość: 194.187.251.xxx

  ciekawe...
 • 09:51:24, 02-07-2018 babciairenka

  Naprawdę? Skąd takie przypuszczenia?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Aktywni 50+
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy