Strona głównaRodzinaKsiążki dla dzieci wzmacniają więzy rodzinne

Książki dla dzieci wzmacniają więzy rodzinne

Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Autorka mówi, że dla dzieci niezwykle istotne jest to, jak układają się rodzinne stosunki, więzy z najbliższymi stanowią dlań punkt odniesienia i podstawę dla dalszego rozwoju emocjonalnego. Jej książka opowiada o tym, jak zależności rodzinne mogą być kłopotliwe, ale jednocześnie dają wiele radości i poczucie bezpieczeństwa. W książce Beitz wychowawcą i osobą dającą dziecku wsparcie jest dziadek, pisarka podkreśla, że dziadkowie mają do spełnienia niezwykle ważną rolę w życiu wnuków, dzięki doświadczeniu mogą uchronić młodych ludzi przed licznymi błędami.

Beitz uważa, że jej powieść jest odpowiednia dla dzieci w wieku 8-12 lat, ale i młodszych, jeśli tylko znajdzie się ktoś, kto poczyta im na głos. Pisarka podkreśla wagę książek dla dzieci wspominając, że postacie, o których czytała w dzieciństwie, wywarły na nią duży wpływ, wciąż ma je w pamięci.

Autorka nie zamierza idealizować rodziny, konflikty zdarzają się w niej bardzo często, międzypokoleniowych różnic nie da się łatwo zniwelować, jednakże wsparcie ze strony bliskich i ich miłość to wartości, których nie da się zastąpić.

"Jeśli książka zachęciła choć jedno dziecko do dialogu z dziadkami, bądź jednego dziadka do porozumienia się z wnukami, to zamierzenie moje zostało zrealizowane", mówi Beitz.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy