Strona głównaRodzinaMenopauza - mechanizm zapobiegający wojnie pokoleń?

Menopauza - mechanizm zapobiegający wojnie pokoleń?

Menopauza okazuje się być strategią natury mającą zagwarantować ludziom dobrą kooperację w wychowaniu nowego pokolenia i zapobiec konfliktom między teściowymi a synowymi, pisze telegraph.co.uk.
Zjawisko podobne do menopauzy nie występuje m. in. u samic słoni, czy wielorybów. Ponadto, w świecie zwierząt stadnych młode jednostki płci żeńskiej muszą czekać z urodzeniem potomstwa, dojrzałe samice spełniają tę „powinność”. Według uczonych z University of Exeter i University of Cambridge odmienna sytuacja u ludzi nie jest przypadkowa, niemożliwość urodzenia dziecko w pewnym wieku jest mechanizmem, który umożliwia większe macierzyńskie powodzenie młodych matek – córek i synowych.

Dr Michael Cant i dr Rufus Johnstone, współautorzy badań, twierdzą, że proces ewolucyjny, który jest odpowiedzialny za menopauzę, rozpoczął się 50 000 do 300 000 lat temu, a spowodowany został faktem, że to kobiety opuszczały domostwa, aby założyć nową rodzinę. Konkurencja między potomstwem synowych i teściowych była więc nieunikniony, podobnie jak konflikty między samymi kobietami.

W rodzinie partnera młoda kobieta nie miała krewnych, w jej genetycznym interesie więc było posiadanie własnych dzieci, nie zaś pomaganie w wychowywaniu niespokrewnionych z nią dzieci teściowej. Z drugiej strony, niemożliwość dalszej reprodukcji okazała się korzystna również dla starszych kobiet, wspierając rozwój wnuków wykazywały troskę o przekazywanie swych genów.

Badania udowodniły, że funkcją menopauzy jest skłonienie starszych przedstawicielek rodu do pomocy w opiece nad młodym pokoleniem. Okazało się też, że dzieci wychowywane zarówno przez mamy, jaki babcie, rozwijają się lepiej niż latorośle nie mające kontaktu z kobietami ze starszego pokolenia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy