Strona g³ównaRodzinaM³odociani rodzice, m³odociani dziadkowie - gdy ³±czy tylko dziecko

M³odociani rodzice, m³odociani dziadkowie - gdy ³±czy tylko dziecko

„M³odociani dziadkowie" uwa¿aj±, ¿e nie mieli do koñca wp³ywu na w³asne ¿ycie i wybór partnera. Z badania CBOS przeprowadzonego na potrzeby Kampanii na Rzecz ¦wiadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3" wynika, ¿e pojawienie siê dziecka by³o g³ównym powodem zawarcia ma³¿eñstwa przez respondentów. Robili to pod naciskiem w³asnych rodziców, a w przypadku, gdy sytuacja siê powtórzy³a oni równie¿ namawiali swoje dzieci do zalegalizowania zwi±zku.
Nieplanowana ci±¿a dla wielu par oznacza, ¿e nale¿y szybko wzi±æ ¶lub. Maj± na to wp³yw wzglêdy prawne, religii, jak równie¿ moralne - unikniêcie nieprzyjemnych komentarzy pod adresem matki, nazywania dziecka „bêkartem" czy „dzieckiem nie¶lubnym" i wytykania go palcami w szkole, zw³aszcza w mniejszych spo³eczno¶ciach i na wsiach.



„M³odociani dziadkowie" na ogó³ dorastali w pe³nych rodzinach. Model ¿ycia w ich domu najczê¶ciej opiera³ siê na dyscyplinie, podporz±dkowaniu siê rodzicom, pos³uszeñstwie i wype³nianiu domowych obowi±zków. Zwracali oni uwagê na obecno¶æ warto¶ci chrze¶cijañskich w codziennym ¿yciu. Gdy pojawi³a siê niechciana ci±¿a, czêsto pod wp³ywem nacisków rodziców, zawierali zwi±zki ma³¿eñskie. W kilku przypadkach ju¿ po urodzeniu dziecka sami podjêli tak± decyzjê, poniewa¿ wynika³a ona z ich przekonañ i wychowania domowego. Z grupy piêciu „podwójnie m³odocianych dziadków" (osoby, które zosta³y rodzicami zanim ukoñczy³y 18 lat, a nastêpnie zosta³y dziadkami zanim ich dzieci ukoñczy³y 18 lat) trzy z ma³¿eñstw przetrwa³y do dzisiaj, dwa siê rozpad³y.


Patrz±c z perspektywy czasu, wiêkszo¶æ z dziadków ma poczucie, ¿e ¿ycie samo napisa³o za nich scenariusz. „Podwójnie m³odociani" respondenci badania CBOS ¿a³uj±, ¿e tak wcze¶nie zostali rodzicami i nie mieli do koñca wp³ywu na wybór partnera, z którym po³±czy³o ich dziecko. Gdyby nie ten fakt, nie zwi±zaliby siê na sta³e. Byli jeszcze za m³odzi na tak dojrza³e decyzje. Ponadto dziadkowie ubolewaj±, ¿e nie ukoñczyli edukacji na satysfakcjonuj±cym ich poziomie, b±d¼ musieli j± przerwaæ, by wychowaæ dzieci (¯a³ujê, ¿e siê nie wykszta³ci³am w momencie, kiedy mog³am to zrobiæ, ale po¶wiêci³am swoj± m³odo¶æ dzieciom - rocznik 1970, woj. mazowieckie). Poziom wykszta³cenia utrudni³ im znalezienie dobrze p³atnej i ambitnej, pe³nej wyzwañ pracy.


Dzisiaj s± niezadowoleni z w³asnego ¿ycia, bo by³o ciê¿kie i pe³ne obowi±zków (Na pewno nie by³o mi lekko. By³o zawirowanie, zmiana planów szkolnych, musia³am opu¶ciæ szko³ê - rocznik 1973, woj. podlaskie). Przede wszystkim panowie ¿a³uj±, ¿e nie wykorzystali najlepszych lat m³odo¶ci, nie wybawili siê i wyszumieli (¯a³ujê, ¿e nie wybawi³em siê jak by³em m³ody, teraz na zabawê jest ju¿ za pó¼no - rocznik 1951, woj. ³ódzkie).


Dom rodzinny, którzy tworzyli ju¿ sami dziadkowie by³ bardziej liberalny. Zmienili system wychowawczy, stali siê bardziej tolerancyjni. Byli mniej rygorystyczni i wymagaj±cy. Jednak, gdy pojawi³ siê problem nieplanowanej ci±¿y, to dziadkowie namawiali m³odych, by pobrali siê jeszcze przed pojawieniem siê dziecka. Choæ obecni dziadkowie nie s± do koñca ze sob± szczê¶liwi, to ma³¿eñstwo traktowali jako jedyne wyj¶cie z tej k³opotliwej sytuacji. Zw³aszcza w rodzinach o silnych tradycjach katolickich naciskano na zawarcie sakramentu ma³¿eñstwa przed o³tarzem.


W grupie dzieci „m³odocianych dziadków", czterna¶cioro z trzydziestu po¶lubi³o partnera. Trzy ma³¿eñstwa ju¿ siê rozpad³y, a jedena¶cie przetrwa³o.


- Rodzice m³odych czuj± siê psychicznie i moralnie bardziej komfortowo, gdy zwi±zek ich dziecka, który wkrótce zaowocuje potomkiem, jest zalegalizowany. Wynika to z przekonania, ¿e dziecko z nieformalnego zwi±zku ma w ¿yciu gorzej. Problematyczne dla dziadków mog± byæ na przyk³ad pytania o rodziców zadawane przez inne dzieci w szkole czy przedszkolu. Dzieci par, które ¿yj± osobno nie rozumiej± zaistnia³ej sytuacji i maj± dylematy: czy mama nie kocha taty? dlaczego nie mam taty? dlaczego mama nie mieszka z tat±? Chc±c im tego oszczêdziæ dziadkowie namawiaj± m³odych rodziców do zalegalizowania zwi±zku dla „dobra dziecka" - uwa¿a Ma³gorzata Polaska, edukator seksualny i doradca rodzinny z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.



Je¶li rodzice nie namawiali na ¶lub to dlatego, ¿e uznali, i¿ dziewczyna/ch³opak s± jeszcze za m³odzi i lepiej z tym poczekaæ.

- Najpierw nale¿y skoñczyæ szko³ê oraz daæ sobie czas na przekonanie siê, czy chc± byæ razem.
Dopiero po jakim¶ czasie mo¿e okazaæ siê, ¿e partnerzy zupe³nie do siebie nie pasuj± i maj± inne spojrzenia na ¿ycie - wyja¶nia jeden z respondentów (mê¿czyzna, woj. warmiñsko -mazurskie, rocznik 1971).



- Pojawienie siê dziecka nie musi determinowaæ od razu zawarcia zwi±zku ma³¿eñskiego. W przypadku, gdy rodzice nie s± pewni swoich uczuæ i chc± siê pobraæ tylko dla „dobra dziecka", powinni poczekaæ z tak wa¿n± decyzj±, a¿ zrozumiej±, czy chc± spêdziæ ze sob± resztê ¿ycia. W rodzinie, gdzie ma³¿onkowie nawzajem siê nie szanuj± i drêcz±, a tak¿e zarzucaj± dziecku, ¿e tylko ono ich po³±czy³o, potomek ma utrudnione funkcjonowanie w ró¿nych fazach ¿ycia - twierdzi prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog.



W sytuacji, gdy ju¿ pojawi siê nieplanowane dziecko nale¿y stworzyæ mu takie warunki ¿ycia, by w przysz³o¶ci nie pope³ni³o b³êdów rodziców czy dziadków. Kiedy¶ te¿ ono zostanie rodzicem. Dlatego ju¿ teraz chcemy przypomnieæ m³odym ojcom i matkom, o tym jak wa¿na jest domowa edukacja seksualna, by w przysz³o¶ci ich dzieci zosta³y ¶wiadomymi rodzicami - mówi Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska, która jest inicjatorem Kampanii na Rzecz ¦wiadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3".

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Oferty pracy