Strona głównaRodzinaPapież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Nasza pamięć, korzenie, więź między pokoleniami, skarb, który trzeba zachować - oto osoby starsze i dziadkowie według papieża Franciszka. Są prawdziwym „darem", o którego bogactwie często zapominamy, dlatego papież postanowił poświęcić im specjalny dzień. Święto seniorów będzie wypadało w czwartą niedzielę lipca.
Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych [fot. Reynaldo Amadeu Dal Lin Junior Juba from Pixabay]
Papież wskazał, że obchodzone 2 lutego święto Ofiarowania Jezusa w świątyni przypomina, że dwoje starszych ludzi, Symeon i Anna, „oświeceni Duchem Świętym rozpoznali Jezusa Mesjasza". I to jest pierwsza wielkość tych, którzy poprzedzili nas na drodze życia: - Duch Święty wciąż pobudza myśli i słowa mądrości u osób starszych: ich głos jest cenny, ponieważ oznajmia chwałę Boga i strzeże korzeni ludzi. Seniorzy przypominają nam, że starość jest darem, a są łącznikiem między różnymi pokoleniami, przekazują młodym ludziom doświadczenie życia i - mówi papież Franciszek.
Często zapominamy o dziadkach i o zysku z korzeni rodzinnych oraz przekazywania [tradycji] dalej. Z tego powodu postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele każdego roku w czwartą niedzielę lipca, w okolicy liturgicznego wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa - powiedział papież.
Więź pomiędzy dziadkami i wnukami jest bardzo bliska, a dialog musi pomiędzy nimi powinien ciągły. Papież wielokrotnie to powtarzał, przyznając też, że marzy o „świecie, który żyje w ich (tj. dziadków) objęciach".
Ważne jest, aby dziadkowie spotykali się ze swoimi wnukami, a wnuki ze swoimi dziadkami, bo - jak mówi prorok Joel - dziadkowie będą śnić przed wnukami, będą mieli złudzenia, a młodzi ludzie, czerpiąc siłę od dziadków, pójdą naprzód, będą przewidywać. 2 lutego mamy święto spotkania dziadków z - wskazuje papież.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy