Strona głównaRodzinaPolacy czytają dzieciom

Polacy czytają dzieciom

Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.
Polacy czytają dzieciom [© edbockstock - Fotolia.com] Prawie dwie trzecie ankietowanych przez CBOS Polaków pamięta, że w okresie dzieciństwa czytano im książki, w tym blisko jedna trzecia twierdzi, że zdarzało się to często. Więcej niż co trzeci respondent (36 proc.) nie doświadczył jednak tej formy kontaktu z rodzicami i literaturą.
Ci badani, którym rodzice czy dziadkowie czytali książki, w dużej części kontynuują tę tradycję ze swoimi dziećmi.

Dorośli Polacy najczęściej czytają dzieciom, które same jeszcze nie potrafią czytać, a zatem tym najmłodszym. Codzienną lekturę deklaruje tu blisko jedna trzecia respondentów. Do czytania „kilka razy w tygodniu” przyznaje się 38 proc. ankietowanych. Dzieciom zaznajomionym już ze sztuką czytania, opiekunowie czytają rzadziej (codzienna lektura – 21 proc., kilka razy w tygodniu – i tu niespodzianka – blisko połowa badanych).

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy