Strona głównaRodzinaRak - czy mówić o nim dzieciom?

Rak - czy mówić o nim dzieciom?

Badania przeprowadzone w Centrum Badań nad Nowotworami w Georgetown University Medical Center pokazują, że osoby, które porozmawiały ze swoimi dziećmi o wynikach testu określającego ryzyko zachorowań na raka, były o wiele bardziej zadowolone.
W badaniu udział wzięło 221 matek i 124 współrodziców, (którzy w większości byli biologicznymi ojcami), którzy wykonali test na wykrycie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Badanie to określa predyspozycje do rozwoju raka piersi i jajników.

Wyniki pokazują, że 63% matek i 44% ojców rozmawiało, ze swoimi dziećmi o rezultacie testu miesiąc po jego otrzymaniu, natomiast 85% matek i 55% ojców po 6 miesiącach. Rozmowa ta poprawiła komunikację pomiędzy rodzicami i ich dziećmi oraz wpłynęła na ich lepszy komfort psychiczny.

- Rak to sprawa całej rodziny - mówi dr Kenneth Tercyak - główny autor prowadzonych badań. - Nie dziwi fakt, że widzimy rodziców, którzy dzielą się tą informacją ze swoimi dziećmi. Głównym celem badań jest wskazanie, że rodzina jest najważniejsza, po to, aby wspomóc późniejsze decyzje rodziców, co do tego czy i w jakim momencie rozmawiać z dziećmi o wynikach testu genetycznego na raka.

Problem ten, co roku dotyczy 12 000 kobiet, z czego aż 5 000 przypadków kończy się śmiercią. Psychologiczne podejście do tematu zachorowań na raka piersi i jajników może wiele w życiu zmienić, w szczególności, gdy o tej chorobie rozmawia się z własnym dzieckiem.

Rozmowa we wszystkich sferach życiowych jest bardzo istotna, jednak gdy pojawia się choroba, bardzo często tych rozmów brakuje. Może warto wcześniej zaznajomić się z możliwościami oraz konsekwencjami pojawienia się danej choroby? Ukrywanie problemu nie jest wyjściem z sytuacji, a wręcz przeciwnie - może doprowadzić do wewnętrznego załamania się. A wsparcie najbliższych w takich sytuacjach wydaje się jednym z najważniejszych sposobów pomocy chorym.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć