Strona głównaRodzinaRelacje z dziadkami pomagają nastolatkom lepiej sobie radzić w życiu

Relacje z dziadkami pomagają nastolatkom lepiej sobie radzić w życiu

Brytyjczycy sprawdzili, jakie są relacje nastolatków z dziadkami. Okazuje się, że młodzież, która ma kontakt z rodzicami swoich rodziców, ma się lepiej niż dzieci, które nie mają relacji z dziadkami.
Relacje z dziadkami pomagają nastolatkom lepiej sobie radzić w życiu [fot. Kim Heimbuch from Pixabay]
Przeprowadzono ankiety wśród ponad 1,5 tys. nastolatków z Anglii i Walii. Okazało się, że często mają więcej czasu niż pracujący rodzice, aby wspierać młodych ludzi w różnych działaniach i są dobrze przygotowani, aby rozmawiać z wnukami o wszelkich problemach, z którymi zwykle muszą radzić sobie młodzi ludzie. Okazało się też, że dziadkowie angażowali się w rozwiązywanie kłopotów nastolatków, a także dyskutowali z nimi plany na przyszłość.
Byliśmy zaskoczeni ogromem nieformalnej opieki, jaką wykonywali dziadkowie oraz tym, jak w niektórych przypadkach wypełniali lukę rodzicielską, ze względu na długą nieobecność pracujących rodziców. Większość nastolatków naprawdę cieszyła się z tych relacji. Szczególnie interesująca był związek między „zaangażowanymi dziadkami" a dobrostanem nastolatków. Istotne okazało się bycie blisko wnuków i interakcje z nimi - to wszystko miało pozytywny wpływ - mówi prof. Ann Buchanan z Oxford University.
Odkryliśmy, że bliskie relacje między dziadkami i łagodzą skutki niekorzystnych zdarzeń życiowych, takich jak separacja rodziców. Sugeruje to, że przyszłe badania powinny zwracać większą uwagę na rolę dziadków w rozwijaniu odporności emocjonalnej u młodych ludzi - dodaje dr Dr Eirini Flouri, współautorka badań.
Okazuje się, że w okresie rodziny i separacji wielu dziadków odgrywało ważną rolę w zapewnieniu stabilności emocjonalnej swoim wnukom. Dziadkowie byli szczególnie ważni również w czasach trudności rodzinnych i pomagali całej rodzinie w radzeniu sobie z kłopotami.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy