Strona głównaRodzinaRodzina 2.0

Rodzina 2.0

Wzrastająca popularność kontaktów przez Internet zrewolucjonizowała komunikację w polskich rodzinach. Już ¾ Polaków wykorzystuje komunikatory internetowe do kontaktów z najbliższą rodziną.
Tradycyjne formy kontaktu odchodzą w przeszłość – coraz rzadziej telefonujemy do siebie czy wysyłamy korespondencję pocztową, chętniej natomiast urządzamy wideo konferencje i wymieniamy pliki poprzez komunikatory. Rodzina 2.0 stała się faktem.

Wzrastająca popularność kontaktów przez Internet zrewolucjonizowała komunikację w polskich rodzinach. Badanie przeprowadzone w kwietniu 2008r. na zlecenie Windows Live Messenger wskazało, że aż 74% Polaków w wieku od kilkunastu do ponad 60 lat wykorzystuje komunikatory internetowe do kontaktu z najbliższą rodziną. Podobny trend zaobserwowano w pozostałych 12 krajach objętych badaniem – komunikator internetowy, obok rozmów telefonicznych, jest najchętniej wybieranym sposobem kontaktu z rodziną.

Powszechna dostępność Internetu, coraz większa popularność komunikatorów oraz ciągle kosztowne rozmowy telefoniczne sprawiają, że wzrasta liczba osób w różnym wieku, które wybierają komunikację przez Internet. Osobom przebywającym poza granicami kraju daje ona możliwość częstych i wygodnych kontaktów z rodziną.

Niemal co piąty ankietowany Polak, zamiast tradycyjnego telefonu, do kontaktu z najbliższymi używa komunikatora internetowego, np. Windows Live Messenger, oferującego czat, rozmowy głosowe i wideo konferencje. Obok w dalszym ciągu popularnych kontaktów telefonicznych (40% wskazań) i korespondencji pocztowej (15%), Polacy coraz chętniej korzystają z portali społecznościowych (13%) i wiadomości SMS/MMS (7%). Według badań Windows Live Messenger, do najbliższych najrzadziej wysyłamy e-maile – robi to jedynie 2% ankietowanych.

Dzięki komunikacji internetowej tysiące kilometrów dzielące członków rodzin przestały być przeszkodą. Decydując się na życie i pracę poza granicami ojczystego kraju, nie trzeba już rezygnować z częstych kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki komunikatorom internetowym więzi rodzinne mogą być dziś utrzymywane na odległość skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

„Komunikacja przez Internet zbliża pokolenia. Komunikatory pozwalają ludziom, którzy nie mieliby szansy spotkać się w rzeczywistości, dyskutować, nawiązywać przyjaźnie i wymieniać doświadczenia.” - skomentowała wyniki badania Judi James, ekspert do spraw komunikacji niewerbalnej. Europejczycy najczęściej korzystają z komunikatorów internetowych, aby skontaktować się z siostrą lub bratem (47%). Co ciekawe, w Polsce ten sposób kontaktu odgrywa coraz większą rolę w relacjach między pokoleniami. Prawie 40% ankietowanych deklaruje, że kontaktuje się z swoimi rodzicami przez komunikatory. Uczestnicząc w czatach lub wideo konferencjach w gronie rodziny, najczęściej rozmawiają o codziennych sprawach (89% wskazań) i umawiają się na spotkania (72%), często poruszają też kwestie osobiste (67%). Z kolei najrzadziej za pomocą komunikatorów Polacy plotkują (44%) i dyskutują o sporcie (25%).

Już ponad 55% polskich użytkowników Windows Live Messenger posiada na liście kontaktowej członków swoich rodzin. Najczęściej są to osoby z ich pokolenia – rodzeństwo oraz kuzyni, ale coraz chętniej Polacy, tak jak i Europejczycy, kontaktują się przez Internet ze swoimi rodzicami, a często nawet z dziadkami. Także starsze pokolenie jest coraz bardziej świadome zalet komunikacji internetowej. Chociaż najczęściej wykorzystywanymi opcjami komunikatorów pozostają czaty i rozmowy głosowe, Polacy coraz chętniej wymieniają się zdjęciami (54% ankietowanych) i plikami (34%).

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy