Strona głównaRodzinaRodzina ważna dla Polaków

Rodzina ważna dla Polaków

Współczesne polskie rodziny dotyka wiele niepokojących zjawisk i przeobrażeń. Wyraża się to m.in. w istotnym wzroście wskaźnika rozwodów i separacji, zwiększonej liczbie rodziców samotnie wychowujących dzieci, opóźnianiu decyzji matrymonialnych, wstrzymywaniu się od prokreacji lub całkowitej rezygnacji z posiadania dzieci, wzroście liczby jednoosobowych gospodarstw domowych czy też coraz większej popularności związków nieformalnych. Mimo to – jak wynika z najnowszych badań CBOS – dla Polaków ta podstawowa komórka życia społecznego ma wciąż ogromne znaczenie.
Wśród najważniejszych wartości, którymi – według własnych deklaracji – Polacy kierują się w swoim codziennym życiu, to właśnie szczęście rodzinne zajmuje bezkonkurencyjne pierwsze miejsce. W ostatnim badaniu wskazało na nie w tym kontekście ponad trzy czwarte ogółu ankietowanych (78%). Na drugiej pozycji znalazło się zdrowie, a na trzecim spokój oraz uczciwe życie.

Mniej więcej dwie piąte Polaków za istotne w swoim życiu uznało pracę zawodową (44%), szacunek innych ludzi (43%) oraz grono przyjaciół (39%), a ponad jedna czwarta (27%) wskazała wiarę religijną. Za stosunkowo najmniej ważne z perspektywy codziennej egzystencji badani uznali: udział w demokratycznym życiu społeczno-politycznym, życie pełne przygód i wrażeń oraz sukces i sławę.

Jak się okazuje, istotę szczęścia rodzinnego jako podstawową wartość częściej akcentują kobiety (83%) niż mężczyźni (72%). Podkreślanie znaczenia rodziny wzrasta ponadto wraz z wykształceniem respondentów. W Polsce niemal powszechne jest przekonanie (92% wskazań), że do prawdziwego szczęścia człowiek potrzebuje rodziny. Jeżeli chodzi o przywiązanie do rodziny, to aż dwie trzecie Polaków deklaruje, że to właśnie wśród najbliższych najchętniej spędzają czas, uznając się tym samym za osoby zdecydowanie rodzinne.

Najpopularniejszy model życia rodzinnego w Polsce to mała rodzina, złożona z rodziców i dzieci. W takiej formie – według własnych deklaracji – żyje obecnie połowa Polaków (50%). Jedna piąta tworzy szerszy krąg rodzinny, w skład którego wchodzą dziadkowie, rodzice i dzieci.

Blisko co dziesiąty respondent reprezentuje jednoosobowe gospodarstwo domowe. Taki sam odsetek stanowią gospodarstwa złożone z dwojga małżonków nieposiadających dzieci. Blisko dwie trzecie ankietowanych (62%) za najodpowiedniejszy dla siebie model rodziny uznaje małżeństwo z dziećmi. Co czwarty chciałby żyć w dużej rodzinie wielopokoleniowej, a co czternasty najchętniej widziałby siebie w stałym związku partnerskim z osobą odmiennej płci.

Tylko w nielicznych przypadkach Polacy opowiadają się za małżeństwem bez dzieci Niemal wszyscy dorośli Polacy (94%) wyrażają chęć posiadania potomstwa. Największa grupa respondentów (50%) deklaruje chęć posiadania dwójki dzieci, niemal co czwarty (23%) chciałby mieć troje dzieci, a co dziesiąty pragnie jedynaka. Zdecydowanie rzadziej Polacy marzą o rodzinie wielodzietnej. Chęć posiadania większej liczby dzieci wzrasta wraz z wiekiem respondentów.

Aleksandra Dudzisz / CBOS

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy